Dziś obchodzimy 76 rocznicę likwidacji niemieckiego więzienia na Radogoszczu, wraz z jego spaleniem

Patriotyczna Łódź

  · 🗓 18 stycznia 1945▪️ Dziś obchodzimy 76 rocznicę jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii miasta Łodzi – likwidacji niemieckiego więzienia na Radogoszczu, wraz z jego spaleniem.

Gdy 1 Front Białoruski zmierzał ze wschodu w stronę Berlina, żołnierze Armii Czerwonej wkraczali do kolejnych polskich miast, czego wynikiem był stopniowy odwrót wojsk niemieckich.

Gdy wojska sowieckie zbliżały się do Łodzi, zarządzono ewakuację utworzonego w lipcu 1940 roku więzienia, położonego u zbiegu ulic gen. J. Sowińskiego i Zgierskiej.

Wszystkie dokumenty, mogące zawierać rozkazy wyższych rangą oficerów zostały zniszczone. Prawdopodobnie wśród nich znalazły się zalecenia, mówiące o wymaganej egzekucji więźniów, których nie było możliwe wywiezienie na zachód.

17 stycznia do więzienia dotarły ostatnie transporty z Grójca i Skierniewic. Około północy załoga więzienia pod dowództwem komendanta – Waltera Pelzhausena, rozpoczęła masakrę.

Rozpoczęto mordowanie więźniów funkcyjnych, następnie rozstrzelano wszystkich znajdujących się w sali nr 1 budynku głównego.

Gdy napotkano opór więźniów, pozostali zostali zamknięci w salach, a następnie rozpoczęto ich spalanie. Ci, którzy próbowali się ratować (np. skacząc z okien) byli rozstrzeliwani przez oddział znajdujący się na zewnątrz. Podłożono również materiały wybuchowe.

Paliwo, które posłużyło do wzniecenia ognia przywieziono do więzienia uprzednio, na oczach osadzonych, którzy zapewne zdawali sobie sprawę z tego, jaki czeka ich los.

Rankiem poszukiwano i dobijano ocalałych. Masakrę przeżyło ok. 30 więźniów. Na liście sporządzonej przez Muzeum Tradycji Niepodległościowej widnieje ponad 1200 nazwisk zamordowanych tego dnia osób.

Pogrzeb ofiar odbył się 18 lutego na cmentarzu pod wezwaniem św. Rocha (również przy ul. Zgierskiej). Do tego czasu rodziny osadzonych przybywały na miejsce w poszukiwaniu szczątków swoich bliskich.

📷: Patriotyczna Łódź


Zapraszam do udziału w upamiętnieniu: 76. rocznicy 
– upamiętnienie spalonych Polaków przez Niemców w obozie Radogoszcz.

Msza Święta 18.01.2021 (pon.)  –  g.18:00 i oddanie hołdu Pomordowanym w Kościele Karmelitów Bosych, ul. Czereśniowa, Łódź,

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz