Cisza wyborcza – omijanie prawa przez internautów

Czy w dobie mediów społecznościowych przepis o ciszy wyborczej jest kompletną fikcją? Może czas byłoby wykreślić go już z ustawy? – pyta portal m.trojmiasto.pl.               

Dzień przed wyborami oraz w samym dniu wyborów wszędzie w Internecie „dudniło” i „trzaskało” aż iskry szły – czytamy w portalu – i nie miało to nic wspólnego z żadną burzową aurą. Te czytelne aluzje zachęcały internautów do oddania głosu na jednego z dwóch głównych kandydatów: Andrzeja Dudę lub Rafała Trzaskowskiego.       

– Życie pokazało, że przepisy o ciszy wyborczej to absurd, którego nie da się już utrzymać w czasach mediów społecznościowych.

– podkreśla Ewelina Oleksy, autorka artykułu pt. „Cisza wyborcza to fkcja. W jej czasie „dudniło” i „trzaskało””.

Za naruszenie ciszy wyborczej, obowiązującej od 29 lat, grozi kara do 5 tysięcy zł a nawet milion można zapłacić za podanie do publicznej wiadomości wyników sondaży. Internauci znaleźli na to oczywiście niejeden sposób. Kogo promuje wyborca, który napisał na swoim Facebooku: „zagłosowane, aż TRZASnęło”, czy „trzask, prask i po sprawie” albo wrzuca zdjęcie wyrobów wędliniarskich producenta „Duda” i pisze, że to najlepszy wybór.            

Wielką kreatywność w tej kwestii wykazują także miejscy radni. Krystian Kłos z KO oznajmił radośnie na Fb: „Trzask prask i zagłosowane” a Andrzej Skiba z PiS kupował na bazarku lody pistacjowe. Zapowiedział także zakupienie dużej ilości wyrobów mięsnych firmy „Duda”. Jeden z internautów poszedł także „głosować bez butów czyli na bosaka” i tak dalej. Artykuł podaje kolejne przykłady twórczej inwencji internautów do tego stopnia „zaradnych”, że „w efekcie wyniki opublikowane przez telewizję o godz. 21 można było poznać dużo wcześniej”.            

„Może już najwyższy czas przestać udawać, że cisza wyborcza wciąż obowiązuje?” – pyta na zakończenie autorka artykułu, który można w całości przeczytać tutaj: https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Cisza-wyborcza-to-fikcja-W-jej-czasie-dudnilo-i-trzaskalo-n146422.html.      

W zamieszczonej pod artykułem ankiecie pt. „Czy jesteś za zniesieniem ciszy wyborczej?” twierdząco odpowiedziało na to pytanie 54% respondentów.                 

Ale wizja nękających, napastliwych tłumów agitatorów nasłanych przez sztaby kandydatów na lukratywne stanowiska pod lokale wyborcze nie wydaje się zbyt optymistyczna.              

oprac. ŁC   

Na podstawie:

Dodaj komentarz