Białogard i Tychów w wyjątkowy sposób wspierają opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych

Ostatnie gorące wydarzenia wokół sprawy aborcji i niepełnosprawności skłaniają do podjęcia tematu lokalnego wsparcia na jakie mogą liczyć rodziny z osobami wymagającymi całodobowej opieki. A jego form jest wiele, począwszy od kwestii finansowych, przez instytucje zajmujące się pomocą, integracją i przeciwdziałaniem zjawisku wykluczenia społecznego, po dostęp do ośrodków rehabilitacji.               

Ale najważniejszą sprawą jest to aby opiekunowie mieli możliwość odłączyć się od codziennego kieratu, bez strachu o swoich podopiecznych. Aby mieli czas na regenerację sił, tylko i wyłącznie dla siebie. Jak donosi portal szczecin.tvp.pl z wyjątkową inicjatywą wsparcia dla opiekunów osób zależnych i niepełnosprawnych wyszedł powiat białogardzki. W Białogardzie i Tychowie powstały tzw. mieszkania wytchnieniowe.         

Dwa świetnie wyposażone nowoczesne mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w których znajdą one nawet kilkutygodniową całodobową specjalistyczną opiekę, wyżywienie i co bardzo ważne ,,ciepło domowego ogniska”, a ich opiekunowie dostaną w prezencie coś niezwykle cennego – czas na wakacje od życia, naładowanie baterii i załatwienie wszystkich ważnych spraw.           

Wszystko to jest możliwe dzięki projektowi ,,ProOpieka-kompleksowe usługi opiekuńcze”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, którego zadaniem jest poprawa dostępności szroko rozumianych usług społecznych opiekuńczych i dających odskocznię opiekunom oraz zwiększenie samodzielności osób zależnych i niepełnosprawnych, jak i również zagrożonych ubóstwem, czy wykluczeniem społecznym. Z puli ponad 3,5 mln zł  przeznaczonych na realizację programu, modernizacja lokali i ich wyposażenie pochłonęło blisko 400 tys. zł, ale opłacało się.       


Dzięki tej inicjatywie wielu rodziców niepełnosprawnych dzieci, ale i też dorosłe dzieci schorowanych wymagających całodobowej uwagi rodziców znajdzie tak ważne w tym pełnym wyrzeczeń życiu wytchnienie. Tym bardziej, że dobrodziejstwami przygotowanych w powiecie białogardzkim mieszkań można cieszyć się nawet przez cały miesiąc. Jak czytamy w portalu szczecin.tvp.pl każdy lokal został tak zaadaptowany aby w tym samym czasie mogły korzystać z niego dwie osoby.          

Opracowanie BC 


Źródło:      

https://szczecin.tvp.pl/51273805/dla-niepelnosprawnych-na-chwile-pozbawionych-opieki-pierwsze-mieszkania-wytchnieniowe

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/969090/
https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz