Albo bez pracy z rodziną w Polsce, albo w Niemczech z pracą ale bez kontaktów z rodziną – trudne wybory czasu ogłoszonej epidemii

Wystarczyło przejść przez most w Słubicach. Bez bliskich na obcej ziemi.            

Wielkie rozterki przeżyli lubuszanie mieszkający w Polsce, a  pracujący po niemieckiej stronie, kiedy z dnia na dzień musieli podjąć decyzję czy wybrać środki na życie i odcięcie nie wiadomo na jak długo od bliskich i rodzinnego kraju czy pozostanie z rodziną, ale bez pracy.             

„Proszę sobie wyobrazić. Mamy kredyty, rodziny na utrzymaniu, a nagle dowiadujemy się, że możemy zostać bez pracy… Chwilę później pojawia się szansa, że jednak możemy jechać do pracy, dostaniemy pieniądze na zakwaterowanie, ale nie będziemy mogli wrócić do naszych rodzin, bo czekać nas będzie 2-tygodniowa kwarantanna domowa” – powiedział w rozmowie z dziennikarką Gazety Lubuskiej 31-letni Artur.              

Jedni zaryzykowali rozłąkę i wyjechali, inni zostali i nie wiedzą czy będą mieli do czego wracać po otwarciu granicy, czy ich praca będzie jeszcze aktualna lub po prostu zostali zwolnieni i odcięci od dotychczasowego źródła utrzymania.               

 Jak powiedział Michał pracujący niedaleko lotniska Berlin Schonefeld:          

 „Nie chciałem tracić tej pracy, dlatego wyjechałem. Mieszkam 85 km od Słubic, ale czuję się jakbym był na drugim końcu świata. Nie mogę zobaczyć się z rodziną, chociaż jestem tak blisko. To straszne uczucie”.          

Powrót do Polski stał się jeszcze bardziej utrudniony od kiedy wiąże się z kwarantanną wszystkich członków rodziny:       

„To dla mnie strasznie dziwna sytuacja. Dzieli nas tylko most, przez który przechodziłem codziennie nie czując nawet, że przekraczam granicę. A teraz nie mogę nawet przekazać rzeczy mojej rodzinie, bo to zabronione” – powiedział Krzysztof, który zdecydował się pozostać we Frankfurcie.                 

Najbardziej przerażający dla wielu jest jednak nie sam fakt rozłąki, ale to, że nie wiedzą kiedy będą mogli wrócić do kraju:       

„Liczymy się z tym, że to mogą być długie tygodnie, a nawet miesiące. To właśnie ta niepewność nas najbardziej przeraża”.           

Na podstawie gazetalubuska.pl 

https://gazetalubuska.pl/z-bliskimi-dzieli-ich-tylko-most-w-slubicach-chcac-utrzymac-rodziny-postanowili-zostac-po-drugiej-stronie-granicy-pracuja-w/ar/c1-14895795

Oprac. BC

Fot. Danuta B., Wikipedia

Get involved!

Comments

No comments yet