Zamknięcie ruchu wokół bydgoskiej katedry jest bezprawne – wykazała kontrola wojewody

Po remoncie Starego Rynku kilka miesięcy temu władze miasta poprzez nową organizację ruchu zablokowały dojazd do bydgoskiej katedry i uniemożliwiły parkowanie w pobliżu świątyni. Wobec protestów kurii i mieszkańców wojewoda postanowił przyjrzeć się sprawie i wszczął kontrolę. Ta się właśnie zakończyła i wykazała, że ul. Farna nie powinna zostać wyłączona z ruchu kołowego.

Wnioski pokontrolne przesłane zostały do ratusza. – Jedna z nieprawidłowości dotyczyła działki nr 157, która sąsiaduje bezpośrednio z katedrą. Służby prezydenta – mimo wielokrotnych wezwań w okresie kontroli – nie przedstawiły dokumentu, który świadczyłby o tym, że można zaliczyć tę działkę do pasa drogi publicznej, jaką jest ulica Farna – tłumaczy Adrian Mól, rzecznik wojewody.

Jak dodaje, w związku z tym organizacja ruchu wprowadzona przez prezydenta Bydgoszczy jest nieważna, bo działka nie jest wpisana w pas ruchu drogowego. – Jest to jedno z ośmiu zaniechań ze strony pracowników Urzędu Miasta Bydgoszczy. Jeśli wszystkie się potwierdzą, a pan prezydent nie przedstawi nam stosownych dokumentów po wystąpieniu pokontrolnym, wojewoda będzie wymagał naprawienia wszystkich tych nieprawidłowości, co – de facto – spowoduje przywrócenie organizacji ruchu pod katedrą – tłumaczy rzecznik.

Bydgoski ratusz musi się ustosunkować się do wniosków pokontrolnych w ciągu siedmiu dni.

Relacja Polskiego Radia PiK

Źródło: radiopik.pl

Foto: Wikipedia/Marcin Białek

Dodaj komentarz