Zamiast protestu uchwała. Niezwykła inicjatywa mieszkańców gorzowskiego osiedla na Piaskach


Blisko 0,6-hektarową działką na osiedlu czteropiętrowych bloków Piaski inwestorzy interesują się już od wielu lat. W związku z budową północnej obwodnicy Gorzowa powstała  koncepcja zagospodarowania przestrzennego tego terenu i rada miasta w zeszłym roku podjęła decyzję o sprzedaży gruntu. Środki uzyskane z transakcji mają zasilić budżet inwestycyjny miasta. 

Piękny zielony plac jest wykorzystywany przez okolicznych mieszkańców do wypoczynku i rekreacji. Biegające i grające  radosne dzieci i dorośli wypoczywający na ławce, to codzienny widok, a  pięknie utrzymany, własnoręcznie założony ogród daje wszystkim wytchnienie i napawa optymizmem.„Zachowajmy trochę zieleni, drzewka, ławki a nie kolejny moloch”.

Według projektu na placu ma powstać obiekt z przeznaczeniem  na działalność handlową i usługową. Mieszkańcy protestują, nie chcą aby pod ich oknami wyrósł kolejny market. Są tak zdesperowani, że zaproponowali nawet, że sami kupią od miasta tę działkę. Zamiast akcji protestacyjnych przedsiębiorcza społeczność wybrała inną metodę działania, złożyła w Urzędzie Miasta projekt uchwały obywatelskiej podpisany przez 500 mieszkańców i zgodnie z jej założeniami sporządziła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla spornego obszaru, wykluczający funkcje handlowe i usługowe. 


Kiedy okazało się, że spontaniczna uchwała nie została przygotowana zgodnie z prawem, radni miasta postanowili pomóc gorzowianom w przygotowaniu poprawnego planu zagospodarowania przestrzennego tego tak ważnego dla nich  terenu. W dniu dzisiejszym z inicjatywy mieszkańców osiedla Piaski odbywa się spotkanie na, którym zostaną zaprezentowane pomysły na jego zagospodarowanie zarówno przez nich, jak i przez gorzowskich urzędników.


Na podstawie gorzowianin.comgorzow.tvp.plse.pl
Obraz: rrav z pixabay.com

Dodaj komentarz