W zachodniopomorskim przewaga Rafała Trzaskowskiego, ale nieznaczna

Platforma Obywatelska w zachodniopomorskim od lat cieszy się dużym poparciem mieszkańców pomimo tego, że to właśnie politykom tej formacji zawdzięcza wielki upadek regionu, ale jak pokazały wybory prezydenckie, PiS skutecznie depcze politykom Platformy po piętach.              

Okazuje się bowiem, że kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski odniósł co prawda zwycięstwo w regionie, ale jest ono zadziwiająco małe. Wygrał z Andrzejem Dudą różnicą zaledwie dwudziestu tysięcy głosów. Urzędującego prezydenta poparło 35,38% uprawnionych do głosowania mieszkańców zachodniopomorskiego, a Rafała Trzaskowskiego 37,91%.          

Przed sztabami wyborczymi dwutygodniowa batalia o głosy tych, którzy wybrali inne opcje. Szczególnie łakomym kąskiem w województwie jest elektorat Szymona Hołowni, który uplasował się na trzeciej pozycji i pomimo tego, że nie stoi za nim żadna partia, a może właśnie dlatego, zdobył duże poparcie mieszkańców. Przed PO i PiS bitwa o ponad 127 tysięcy głosów  mieszkańców zachodniopomorskiego.             

Szymon Hołownia nie podjął jeszcze decyzji któremu z kandydatów udzieli poparcia:   

– To nie była dla nas łatwa noc, ale lubimy trudne sytuacje. (…) Nie dam się jednak zamknąć przez Platformę Obywatelską i oprzemy nasze ewentualne poparcie dla jej kandydata po merytorycznej dyskusji. (…)


Członek sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, regionalny polityk PiS Joachim Brudziński twierdzi, że to będzie trudny, pełen wyzwań czas:             

– (…) Wyniki Andrzeja Dudy w województwach określanych jako bastiony PO pokazują, że nie ma żadnej Polski „A” popierającej miażdżąco kandydata Platformy. (…)


Platforma Obywatelska mimo zwycięstwa w regionie też nie zamierza bezczynnie czekać. Jak podkreśla członek sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, zachodniopomorski polityk Bartosz Arłukowicz:               

– (…) Dokładnie w tej chwili musimy podjąć decyzję dotyczącą tego, co zrobimy w trakcie najbliższych dwóch tygodni, aby Rafał Trzaskowski wygrał te wybory. (…)       

Hm… są tacy, którzy mu wierzą. Głównie dlatego, że to ładnie brzmi. Niestety, faktami podeprzeć się tych słów nie da.


Pierwsza tura wyborów prezydenckich cieszyła się w regionie zachodniopomorskim wysoką frekwencją wynoszącą 61,69%. Na 1 320 966 uprawnionych w województwie do głosowania, swój głos na prezydenta oddało aż 814 876 osób. Piotr Krzystek prezydent Szczecina liczy na pobicie tego rekordowego wyniku w drugiej turze wyborów.       

Oprac. BC                    

Dodaj komentarz