Referendum w sprawie odwołania burmistrza Pieniężna nieważne

Wg nieoficjalnych danych referendum w sprawie odwołania burmistrza miasta i gminy Pieniężno Kazimierza Kiejdo, które odbyło się w niedzielę 14 czerwca, jest nieważne.

Aby referendum było ważne musiałoby w nim wziąć udział więcej niż 3/5 liczby osób uczestniczących w jego wyborze. A jak wynika z danych miejskiej komisji ds. referendum tak się nie stało.

Jak poinformowała przewodnicząca miejskiej komisji ds. referendum Dorota Hołownia, w niedzielnym referendum zagłosowało 1014 osób, z czego 986 było za odwołaniem burmistrza. W wyborach burmistrza Pieniężna w 2018 r. wzięło udział 2915 osób, zatem do ważności referendum potrzeba było 1749 oddanych głosów. Oznacza to, że burmistrz Kazimierz Kiejdo nie został odwołany.

Referendum w Pieniężnie odbyło się z inicjatywy grupy mieszkańców, którzy zebrali podpisy poparcia w liczbie przekraczającej wymagane 10 proc. uprawnionych do głosowania. Zarzuty, jakie wysuwali wobec burmistrza, dotyczyły głównie sprawy zamknięcia i rekultywacji składowiska odpadów na terenie gminy.

Dodaj komentarz