Niszczenie materiałów wyborczych Andrzeja Dudy w lubuskiem przyjęło niespotykane dotąd rozmiary

Wandale czy opozycyjne bojówki?   

W Zielonej Górze, która w I turze wyborów prezydenckich opowiedziała się zdecydowanie za kandydatem opozycji (33 574 głosów na Rafała Trzaskowskiego – 45,78% poparcia i 19 056 głosów na Andrzeja Dudę – 25,98% poparcia) prowadzona jest na masową skalę, niespotykaną nigdy dotąd, akcja niszczenia plakatów wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.            

To już nie są pojedyncze incydenty niszczenia banerów i plakatów ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy, ale prawdziwa lawina przypadków, i to nie tylko w przestrzeni publicznej miasta, ale do łamania prawa dochodzi również na terenach i obiektach prywatnych.               

Lubuski polityk poseł PiS, Jerzy Materna jest zaskoczony skalą zjawiska nie tylko w Zielonej Górze, ale w całym regionie: 

– ,,Uczestniczę w życiu politycznym już od ponad 20 lat, w wyborach różnego szczebla, czy prezydenckich, czy swoich samorządowych, ale coś takiego jak teraz w tej kampanii, w tych ostatnich powiedzmy dwóch miesiącach po prostu ja nie widziałem. Po prostu to jakieś bojówki. Jestem zbulwersowany, wpadają młodzi i tną, i uciekają”.              

Zjawisko jest zaskakujące nie tylko z uwagi na skalę jego występowania, ale również ze względu na podejście opozycji do agitacji wyborczej stosowanej przez zwolenników Andrzeja Dudy. Poseł Materna nazwał to celnie dwulicowością:                    

– ,,Z jednej strony mówią miłość, o zgodzie, o współpracy a z drugiej strony po prostu coś podobnego. Pokazywanie w trakcie gdy wieszam te banery ,,Fuck You”, trąbienie i jakieś zdziczałe okrzyki…”.                

Do przejęcia w Zielonej Górze jest ponad 20 000 głosów mieszkańców, którzy w I turze poparli innych niż Trzaskowski i Duda kandydatów. Jak podaje portal zielonagora.naszemiasto.pl oddane na nich głosy rozłożyły się w następujący sposób:               

  • Szymon HOŁOWNIA – 16,86% (12 364 głosów)
  • Krzysztof BOSAK – 6,01% (4 407 głosów)
  • Robert BIEDROŃ – 2,69% (1 972 głosów)
  • Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – 1,86% (1 367 głosów)
  • Stanisław ŻÓŁTEK – 0,24% (179 głosów)
  • Paweł TANAJNO – 0,16% (121 głosów)
  • Waldemar WITKOWSKI – 0,15% (109 głosów)
  • Marek JAKUBIAK – 0,15% (107 głosów)
  • Mirosław PIOTROWSKI – 0,11% (81 głosów)     


Na stronie Radia Zachód i Radia Zielona Góra można obejrzeć krótki film z monitoringu przedstawiający akcję niszczenia plakatów wyborczych:           

Oprac. BC

Kategorie Wybory

Get involved!

Comments

No comments yet