Nie będzie referendum w Kętrzynie. Inicjatorzy odwołania burmistrza zebrali za mało podpisów

Dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki przypomniał, że zgodnie z ustawą, wniosek o przeprowadzenie referendum powinno poprzeć co najmniej 10 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców Kętrzyna.

Inicjator składając wniosek już sam zauważył, że tych podpisów będzie miał za mało. Tłumaczył to sytuacją epidemiologiczną. Mimo mniejszej liczby niż wymaga ustawa pani komisarz uznała, że będziemy weryfikować zebrane podpisy.

Część podpisów zostało podważonych i tak naprawdę okazało się, że prawidłowo złożonych jest 1131, a powinno być minimum 2177.

– powiedział Piotr Sarnacki.

Inicjator referendum prosił o to, by rozpatrzyć ten wniosek pomimo braku wymaganej liczby podpisów, ale komisarz wyborczy nie mógł wziąć takiej sytuacji pod uwagę i wniosek odrzucił. Teraz, zgodnie z prawem, organizator referendum może odwołać się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Za odwołaniem Ryszarda Niedziółki ze stanowiska burmistrza Kętrzyna – zdaniem inicjatorów referendum – przemawiała m.in. niegospodarność w zarządzaniu miastem oraz błędne obsadzanie stanowisk w urzędzie miasta.

Głównym powodem była jednak podwyżka cen za wywóz śmieci z 8 do 32 złotych miesięcznie na mieszkańca.

Źródło: ro.com.pl

Get involved!

Comments

No comments yet