Czy komisje wyborcze w Gdańsku będą w stanie pracować?

W obawie przed koronawirusem coraz więcej osób rezygnuje w Gdańsku z pracy w obwodowych komisjach wyborczych. W związku z tym delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku organizuje nowy nabór członków komisji – czytamy w portalu www.trojmiasto.pl.

Mirosława Torłop, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku informuje, że dokonano już zmian w składzie 35 komisji obwodowych w tym mieście.

Pani dyrektor nie zna powodów tych rezygnacji, przypuszcza jednak, że mogą mieć one związek z epidemią koronawirusa.

„Choć w naszym województwie zakażeń jest bardzo mało, wzrost zakażonych w ostatnich dniach może budzić obawy u niektórych członków komisji wyborczych” – pisze Rafał Borowski w artykule zatytułowanym: „Fala rezygnacji z pracy w komisjach wyborczych w Gdańsku”.
Borowski dowiedział się także w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, że „Obowiązkiem urzędu wojewódzkiego jest zapewnienie środków ochrony dla komisji wyborczych”. Decyzją wojewody Dariusza Drelicha każdy lokal wyborczy otrzyma na ten cel 300 zł w pierwszej turze wyborów oraz 150 zł w drugiej turze.

W związku z opisaną wyżej sytuacją komisarz wyborczy w Gdańsku zachęca wyborców do pracy w komisjach. Każdy z nichj otrzyma za tę pracę 350 zł, a pełniąc obowiązki przewodniczącego 450 zł. Można zgłaszać się osobiście w Biurze Rady Miasta Gdańska przy ul. Wały Jagiellońskie 1 (pok. 111 i 113) wypełniając wcześniej specjalny formularz dostępny na stronie: www.gdansk.kbw.gov.pl.

Kandydować do komisji może każdy pełnoletni obywatel polski pozostający w pełni praw publicznych.

Oprac. ŁC

Na podstawie: