Dr Krzystyniak: Każda próba podważania polskości Śląska musi spotkać się z reakcją państwa polskiego. Ta książka to dzwonek alarmowy

Portal wPolityce.pl publikuje wywiad z dr. Andrzejem Krzystyniakiem dotyczący właśnie wydanego zbioru felietonów nt obecnej sytuacji na Śląsku i walki kulturowej.
W jednej z wypowiedzi dr Krzystyniak świetnie podsumowuje kierunek w jakim bezwzględnie podążała narracja historyczna prowadzona przez władze rządowe do 2015 r. i samorządowe do 2018:

Śląsk ma być „wielokulturowy” składający się z domieszek wielu kultur, z czego najbardziej znaczącą i najbardziej wartościową ma być kultura niemiecka, z kolei Polska to „agresor i okupant”, który zniszczył „wielokulturowość” Śląska, doprowadził go do ruiny. Wynarodowił Ślązaków, po 1945 roku zamykał ich w obozach koncentracyjnych, oczywiście w „polskich obozach koncentracyjnych”. Taka ma być obowiązująca wersja historii Śląska, zresztą to nic nowego, taka wizja historii była częścią wytycznych do wystawy stałej o historii Śląska w Muzeum Śląskim w 2012.

Dr Krzystyniak domaga się zdecydowanej postawy od władz w obronie polskości Śląska – zwraca uwagę: Nie wystarczy pochwalić się „setkami publikacji” i dziesiątkiem „konferencji”.

Na koniec pada istotne pytanie: Pana książkę „Zwijanie polskości” wydaną przez wydawnictwo Śląsk polecamy każdemu, kto chciałby przyjrzeć się bliżej wojnie kulturowej, która toczy się od kilkunastu lat na Śląsku i Ziemiach Odzyskanych, czy Polska tę swoistą wojnę przegrywa?

Odpowiedź jest w stylu i duchu – którego oczekują Polacy od rządzących – ale jaka – odsyłamy do całości wywiadu:
https://wpolityce.pl/historia/479328-podwazanie-polskosci-slaska-musi-spotkac-sie-z-reakcja

Dodaj komentarz