Wizyta premiera w Szczecinie

Jak pięknie zrobiło się na sercu kiedy premier Morawiecki pojawił się w Szczecinie, a tę niezwykłą aurę dla mieszkańców Pomorza Zachodniego stworzyły rzucane, oby nie na wiatr, słowa tak miłe dla ich uszu o świetlanej przyszłości regionu, który za czasów PRL-u z powodu przymusowej zmiany granic administracyjnych Rzeczpospolitej był jednym z prężniej rozwijających się, a po transformacji ustrojowej stał się zaściankiem kraju zarówno pod względem gospodarczym jak i kulturalnym.         

Pomorze Zachodnie, to region, w którym za czasów PRL-u działał prężnie przemysł, i to nie tylko stoczniowy, ale funkcjonowało także wiele fabryk i zakładów produkcyjnych niezwiązanych z przemysłem morskim. Niestety po zmianach systemowych podupadł tak bardzo, że Szczecin, jego stolica, która była jednym z najszybciej rozwijających się polskich miast, w czołówce może już tylko figurować pod względem … zajmowanej powierzchni. Po tym co usłyszeliśmy od premiera RP można jednak mieć nadzieję, że może wreszcie funkcjonujący od lat stereotyp postrzegania Szczecina jako wielkiej wiochy z tramwajami, w której już nic nie ma i nic się nie dzieje, przestanie w świadomości szczecinian i Polaków pokutować.          

Roztaczany przez polityków rządzących plan rozwoju Pomorza Zachodniego wygląda bardzo obiecująco. Co prawda rządzący nie od dzisiaj mamią nieustannie lokalną społeczność tym, że inwestowanie w Pomorze Zachodnie jest ,,polską racją stanu” i niewiele jak dotąd z tego wynikało, ale przestańmy narzekać i wizualizujmy, że tym razem się uda i wszystko będzie tak jak premier w przemówieniu podczas wizyty w szczecińskim porcie pięknie nakreślił: ,,Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski. To początek drogi do ponownego uprzemysłowienia Pomorza Zachodniego”.         
 Tym bardziej, że za moment mogą być już widoczne pewne wymierne oznaki działania rządzących. Co prawda przemysł stoczniowy dalej z kolan nie zdołał się podnieść, a nawet zachodzi obawa, że wkrótce może leżeć na obu łopatkach, ale optymistycznie wygląda dla regionu i kraju sprawa wielkich inwestycji już realizowanych jak Polimery Police czy pogłębianie toru wodnego ze Szczecina do Świnoujścia, jak i tych planowanych w najbliższej przyszłości. Chodzi o budowę Zachodniej Obwodnicy Szczecina oraz drogi szybkiego ruchu S10 poprawiającej skomunikowanie Szczecina z Warszawą oraz terminalu kontenerowego w Świnoujściu.       

Podczas wizyty premiera nie mogło oprócz fantastycznej wizji rozkwitu regionu, dzięki wspaniałej koncepcji rządu PiS, która niesie ze sobą wiele nowych możliwości jak i miejsc pracy, zabraknąć odniesień do rządów mało przez polityków rządzących ulubionych poprzedników z Platformy Obywatelskiej, która co ciekawe cieszy się lokalnie większą niż PiS renomą. Jak wynika z wypowiedzi premiera Morawieckiego cytowanej przez portal szczecin.tvp.pl, za rządów PO wieloletnie osiągnięcia regionu zostały zaprzepaszczone: ,,Szczecin i Zachodnie Pomorze były w czasach naszych poprzedników – Platformy Obywatelskiej przeznaczone trudno mi nawet powiedzieć na co, może tu miały być jakieś usługi, ale na pewno nie przemysł morski, przemysł portowy”.            

Regionalny europoseł PiS Joachim Brudziński nie szczędził również słów krytyki wobec polityki zwijania regionu za rządów Donalda Tuska przypominając likwidację Stoczni Szczecińskiej oraz wskazując kto na tym korzystał:       ,,Warto o tym pamiętać szanowni Państwo, że stosunkowo niedawno mieliśmy premiera, który podejmował decyzje albo ich nie podejmował – na korzyść portów niemieckich, na korzyść stoczni holenderskich”.        


Po tej dużej dawce huraoptymizmu podczas wizyty premiera na Pomorzu Zachodnim wypada wszystkim mieszkańcom regionu życzyć, aby kolejna po PiS ekipa rządzącą nie miała powodów do wyciągania potknięć rządu Morawieckiego, bo wszystko co tak pięknie malowali politycy PiS uda się im zrealizować, a jeśli to PiS będzie rządził w następnej kadencji to będzie mógł spojrzeć mieszkańcom regionu w oczy.                     

Opracowanie BC 


Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz