Wielka manifestacja roku 1982 przy Kamiennym Moście

aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, wrzesień 2010 (Nr 72)

Dwadzieścia osiem lat temu we wtorek 31 sierpnia 1982 roku w wielu polskich miastach wbrew woli gen. Wojciecha Jaruzelskiego i WRON (Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego) Polacy postanowili uczcić drugą rocznicę porozumień sierpniowych. W kościołach podczas uroczystych mszy świętych modlono się „o Ojczyznę wolną”, a także za dusze zamordowanych  górników i innych ofiar krwawych represji  ze strony SB i MO. Pamiętano również o tysiącach ludzi, którzy ośmielili przeciwstawić słowo i ideały wolności i demokracji przeciw czołgom i zomowskim pałkom.

Również w naszym mieście dzięki manifestacji zorganizowanej przez członków konspiracyjnej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej  NSZZ „Solidarność” w Przemyślu doszło do jedynej w okresie stanu wojennego tak wielkie manifestacji obywatelskiego protestu przeciw reżimowi  gen. Jaruzelskiego. TKK została założona w warunkach konspiracji  w grudniu 1981 r. przez działaczy „Solidarności” w Przemyślu: Marka Kamińskiego, Stanisława Trybalskiego, Stanisława Żółkiewicza, Zygmunta Majgiera, Ryszarda Bukowskiego oraz Mieczysława Zrajkę.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 09-08-2019 14:39