W Wielki Piątek 1940 r. w lesie niedaleko KL Stutthof zostali zamordowani przedstawiciele Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku

Osiemdziesiąt lat temu, w Wielki Piątek 1940 r, w lesie niedaleko KL Stutthof zostali zamordowani przedstawiciele Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku – czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl (https://dziennikbaltycki.pl/to-byl-tragiczny-wielki-piatek-dzis-mija-80-lat-od-mordu-na-dzialaczach-polonii-wolnego-miasta-gdanska/ar/c1-14871013).


Masowe aresztowania Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku na podstawie przygotowanych wcześniej list rozpoczęły się tuż po wybuchu II wojny światowej. Byli potem przewożeni do zorganizowanych katowni, m.in. w Victoria Schule, a następnie do przygotowywanego potajemnie już w sierpniu 1939 r. KL Stutthof.


W kwietniu 1947 r., po uroczystościach pogrzebowych, ofiary drugiej egzekucji spoczęły na Cmentarzu Pomniku Bohaterów na gdańskiej Zaspie. Ofiary egzekucji z 11 stycznia 1940 r. ekshumowano dopiero w roku 1979. W miejscu egzekucji znajduje się od roku 1999 pamiątkowy głaz.

Oprac. ŁC

Fot. Archiwum Muzeum Stutthof

Dodaj komentarz