W Goleniowie referendum nie będzie?

W lutym tego roku w lokalnych mediach pojawiły się doniesienia o zaskakującej decyzji burmistrza gminy Goleniów Roberta Krupowicza poddania swojej dotychczasowej działalności oraz rady miasta pod ocenę społeczną. Ta niecodzienna decyzja była efektem patowej sytuacji w wielu ważnych sprawach dla życia miasta, spowodowanych trudnością znalezienia porozumienia z radą i zadowalającego obie strony kompromisu. Skończyło się więc na niezatwierdzonym budżecie gminy na 2021 rok oraz brakiem uchwały dotyczącej zmian w opłatach za wywóz i utylizację odpadów komunalnych.                 

Ponieważ to, że samorządy są polem nieustannego starcia, i chodzi nie tylko jakby się wydawało o rozwój gmin i poprawę życia lokalnych mieszkańców, ale ciągłe mierzenie się z oporną materią ludzką, zupełnie normalne jest to, że samorządowcy mają odmienne zdanie, jednak jak pokazał wyjątkowo ciężki przypadek w Goleniowie, nie zawsze wszystko uda się zakończyć pomyślnie. Bowiem narastający konflikt pomiędzy burmistrzem miasta zmuszonego do podjęcia trudnych dla mieszkańców decyzji dotyczących finansowania gminy, a radą miejską sięgnął zenitu i ciążył wszystkim już tak bardzo, że zdesperowany sytuacją włodarz myślał nie tylko o referendum w sprawie odwołania rady, ale nawet … samego siebie.         

Wszelkie próby porozumienia w sprawie wzrostu opłaty za wywóz śmieci, a chodziło o proponowane przez władze miasta 30 zł od osoby, zamiast dotychczasowej stawki 12 zł, nie spotkały się z przychylnością rady i zakończyły trwającym wiele miesięcy kryzysem, który spotęgował i tak już trudną z powodu koronakryzysu sytuację gminy.  Wielomilionowe dopłaty do śmieci powodowały deficyt budżetowy, a tym samym przekreślały wiele ważnych dla dalszego rozwoju gminy inwestycji. Niestety nieporozumienie w sprawie korekty wydatków miasta dotyczących gospodarki odpadami nie było jedynym niepokojącym aspektem narastającego konfliktu.          

Brak uchwały budżetowej zakłócił z kolei bardzo skutecznie działalność wielu podmiotów zależnych od dotacji miejskich. Organizacje pozarządowe czy kluby sportowe nie miały możliwości otrzymania przewidzianych środków na działalność od miasta, ponieważ w budżecie tymczasowym nie były one po prostu zatwierdzone. Jeśli do tego dorzucić jeszcze spodziewane tarcia przy koniecznej reorganizacji działania gminnej oświaty, pochłaniającej z roku na rok coraz więcej środków z budżetu gminy, choć dzieci w gminnych szkołach coraz mniej, trudno się dziwić decyzji włodarza miasta pragnącego za wszelką cenę uchronić gminę przed wiszącym nad nią programem naprawczym całkowicie odbierającym samorządowi decyzyjność.        


W związku z tym burmistrz doprowadzony do stanu ostateczności zapowiedział uruchomienie procedur referendalnych w sprawie odwołania siebie i rady, a nawet nosił się z zamiarem ustąpienia ze stanowiska w przypadku gdyby referendum nie przyniosło rozstrzygnięcia tej paraliżującej życie gminy sytuacji:   

,,Poddam się więc weryfikacji i uważam, że samorząd powinien skorzystać w sposób uczciwy z mechanizmu demokratycznego, a nasi obywatele mogli odpowiedzieć na pytanie, czy tak działających instytucji sobie życzą, bo każdy miesiąc pozostawania w tym pacie to bardzo wymierny koszt dla całej gminy”.         

Tymczasem jednak jak donosi portal goleniow.naszemiasto.pl burmistrz Goleniowa oficjalnie na czerwcowej nadzwyczajnej sesji rady miasta wycofał się z pomysłu przeprowadzenia referendum dotyczącego również odwołania siebie samego. Referendum więc na razie nie odbędzie się, a przynajmniej nie z burmistrza inicjatywy. Co się stało, że włodarz Goleniowa już nie chce konfrontacji swoich i rady poczynań z opinią lokalnej społeczności? Może znalazł wreszcie sposób na zakończenie sporu z radą? W innym przypadku do tej niezwykłej inicjatywy akcji referendalnej zawsze będzie można powrócić, tym bardziej, że rada może uchwalić przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania burmistrza kiedy dwa razy pod rząd nie otrzyma votum zaufania, a już pierwszą czerwoną kartkę otrzymał.                     

Opracowanie BC 
Źródło:    

https://goleniowska.com/o-glos-od-referendum-ws-odwolania-burmistrza/

Dodaj komentarz