W Gdańsku dobry czas na Marię Dulębiankę?

Moda na zmianę nazw ulic, trend lansowany ostatnio przez środowiska lewicowe ma szansę zostać hitem tego sezonu. Po inicjatywie zmiany nazwy ulicy Aleja Jana Pawła II na Aleja Strajku Kobiet w Gdańsku, do której w mediach społecznościowych nawołuje Michał Piękoś, jest już kolejny pomysł zmiany dla upamiętnienia ruchu walki o prawa kobiet.             

Jak donosi portal onet.pl tym razem walcząca o równouprawnienie kobiet na przełomie XIX i XX wieku, i co nie bez znaczenia wieloletnia partnerka życiowa Marii Konopnickiej, Maria Dulębianka miałaby zastąpić ,,wroga praw kobiet” … polityka Romana Dmowskiego uznawanego za jednego z ojców polskiej niepodległości, który według działaczy pomorskich struktur partii Zielonych nie zasługuje na upamiętnienie w przestrzeni publicznej miasta Gdańska.                   

Dlaczego Roman Dmowski stał się nagle dla Zielonych w Gdańsku persona non grata? Jak czytamy w portalu onet.pl we wniosku złożonym do rady miasta o zmianę nazwy ulicy działacze partii podkreślają dysonans pomiędzy charakterem miasta ,,słynącego z wolności, solidarności i wielu kultur”, a poglądami polityka, który według nich ,,prawa kobiet postrzegał jako poważne zagrożenie moralności katolickiej” i którego ,,podstawę działalności i poglądów politycznych stanowiła nienawiść do innych, a przy tym – niechęć również do Polaków, których otwarcie nie szanował i uważał za naród słaby i nielojalny wobec siebie nawzajem”.           

Co prawda działacze Zielonych zamierzają dopuścić do głosu w tej sprawie mieszkańców, ale jeśli nie Dmowski, to pewnie znajdzie się inny patron ulicy w Gdańsku, któremu będzie można jakąś łatkę przypiąć aby przeforsować swoją kandydatkę, która tak bardzo jest teraz na fali.           

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak z łatwością miażdży w wypowiedzi dla portalu onet.pl wszystkie argumenty Zielonych przeciwko Romanowi Dmowskiemu zawarte w złożonym przez nich wniosku o zmianę nazwy ulicy, nazywając przy okazji ową petycję: ,,niepoważną”, ,,śmieszną” i ,,pełną przekłamań”.   

        
Więcej na stronie:          
https://wiadomosci.onet.pl/trojmiasto/gdansk-partia-zielonych-nie-chce-dmowskiego-jako-patrona-ulicy/8yg0r5h

Opracowanie BC 
Źródło:     

Dodaj komentarz