Szlezjerzy – mokre sny o niemieckim heimacie… ?

Rząd niemiecki, przysyłając w tym trudnym okresie, do Polski, Arndta Freytag von Loringhovenszefa byłego wiceszefa niemieckiej bezpieki, na stanowisko ambasadora, bardzo jasno sygnalizuje, że Polska to jeden z kluczowych kierunków działania. Zastanówmy się jakiego ?

Niemcy mogli przysłać jakiegoś dyplomatę, „z krwi i kości”, mogli przysłać szefa jakiejś struktury, stowarzyszenia gospodarczego lub nawet kulturalnego. Ale nie.

To oznacza, że nie ma gry wstępnej. Tu chodzi tylko o jedno. O wy…. wydrenowanie jak najwięcej z Polski.

Już przez jakiś czas był spokój z upadającym, między innymi w świetle skandali obyczajowych, Ruchem Autonomii Śląska. Były niejasne próby wskrzeszenia go przez waginosceptyków popieranych przez Berlin – ale nawet to nie pomogło.

Jednak wewnętrzne dyskusje na forach ślązakowców czyli szlezjerów propagujących ideę oderwania całego Śląska od Polski przybierają formy schizofreniczne.

I tak, na jednym z ślązakowskich profili Stowarzyszenia Miłośników Śląska VERUM zamieszczono grafikę parodiującą grafikę Marszu Niepodległości 2020.

Widzimy na niej „rycerza” w zbroi husarza pochylonego nad konturem Polski, w pozycji półklęczącej, opartego na mieczu, którego ostrze oddziela Górny i Dolny Śląsk od Polski. To „oddzielenie” ma kolor żółty. Taki sam jak kolor już oddzielonego Pomorza – w odróżnieniu od „czerwonej” Polski. Husarz ma skrzydła… koloru żółto-niebieskiego. Do tego jest sparodiowany napis z Marszu Niepodległości: „Nasze hajmaty nasze prawidła” (pisownia oryginalna).

Bycie Polakiem to jest zaakceptowanie pewnej „licencji” – to nie jest kwestia urodzenia, to jest kwestia przyjęcia do swojego serca POLSKOŚCI, polskiej kultury, polskiej historii – i tego wszystkiego, co jest tożsame. Szlezjerzy pogardzają Polską, ale widocznie niektóre idee są na tyle silne, aby zaimportować, na własne potrzeby, grafikę i przerobić ją na melanż szlachetnych idei i niespełnionych snów narodu wąsatego malarza.

I oczywiście ślązakowcy będą się zarzekać, że chcą tylko autonomii dla Śląska – hm… tylko tej narracji, jak zwykle coś będzie przeczyło, i będzie to, tym razem, oderwany „kawałek” Pomorza…

MoDa

źródło: https://www.facebook.com/StowarzyszenieVerum/

4 komentarze do wpisu „Szlezjerzy – mokre sny o niemieckim heimacie… ?”