Szczeciński politolog odkrywa tajemnicę długowieczności…

Na Pomorzu padł swoisty rekord jeśli chodzi o wymiar sprawowania władzy samorządowej. Pobili go prezydenci Gdyni Wojciech Szczurek i nieżyjący już Paweł Adamowicz wieloletni włodarz Gdańska. Gdynia i Gdańsk znalazły się w grupie 13 z 66 wszystkich miast na prawach powiatu, w których w ciągu ostatnich dwóch dekad były wybierane na prezydentów nieprzerwanie te same osoby. Temu intrygującemu zjawisku tak długiego utrzymywania się na fali postanowił przyjrzeć się bliżej politolog dr hab. Maciej Drzonek, naukowiec z Uniwersytetu Szczecińskiego zajmujący się szeroko rozumianą problematyką wyborów i sprawowania władzy zarówno w wymiarze lokalnym jak i krajowym.        

W efekcie dogłębnych badań i analiz powstała książka ,,Wieczni Prezydenci. Dwa przypadki trójmiejskie”, która miała w lipcu swoją premierę na rynku wydawniczym. Wszystko zaczęło się od ciekawego projektu badawczego dotyczącego sprawowania władzy w miastach na prawach powiatu, ze szczególnym uwzględnieniem tego w czyich ona jest rękach i dlaczego. Monografia powstała na podstawie zebranych materiałów badawczych w ramach wspomnianego projektu, wśród których znajdują się oprócz wyników wyborów z minionych dwóch dekad, wywiady zarówno ze zwolennikami jak i nawet najbardziej krytycznymi przeciwnikami sprawujących wolą lokalnej społeczności władzę, a wszystko w odniesieniu do specyfiki krajowej sceny politycznej.         

Jak wynika z recenzji wydawniczej cytowanego na stronie szczecińskiej uczelni usz.edu.pl, prof. Jarosława Flisa, szczecińskiemu politologowi dzięki wnikliwej analizie zebranego materiału dotyczącego ostatnich dwudziestu lat udało się odkryć tajemnicę długowieczności trójmiejskich prezydentów i tym samym znaleźć odpowiedź na pytanie jak postępować, aby długo utrzymywać stery dużego miasta w rękach:        ,,Zasadnicza teza książki, że na długowieczność prezydenta dużego miasta ma wpływ umiejętność skonstruowania relacji ze światem ogólnokrajowej polityki, zbudowania zakresu swojej autonomii i sprawczości – także w relacjach z podmiotami ogólnopolskimi – jest cennym wnioskiem płynącym z tej książki”.

Co ciekawe książka ta to dopiero początek dłuższej podróży w jaką zamierza zabrać czytelników zainteresowanych polityką szczeciński politolog. Planowane są kolejne odsłony cyklu ,,Wieczni Prezydenci”, o innych włodarzach dużych polskich miast, którzy posiedli klucz do wygranej. Sam autor w wypowiedzi dla Radia Szczecin tak mówi o swoich odkryciach dotyczących fenomenu prezydentów Adamowicza i Szczurka:          

,,Książka odpowiada na pytania, jakie są patenty na wieczność włodarza w mieście na prawach powiatu, bo prezydenci Gdyni i Gdańska, pomimo że to są miasta bardzo blisko siebie położone, to jednak nie są takie same patenty”.          


,,A tym patentem jest paradoksalnie – partyjność, ale i bezpartyjność oraz kompetencje”.        

Recenzja książki Macieja Drzonka ,,Wieczni Prezydenci. Dwa przypadki trójmiejskie” wydanej przez Ośrodek Myśli Politycznej na stronie:   

https://usz.edu.pl/premiera-ksiazki-wieczni-prezydenci-dwa-przypadki-trojmiejskie/

Opracowanie BC 

Źródło:   

Dodaj komentarz