Spóźniona kontrola poselska w spółce Energa

Poseł Marek Rutka sprawdza czy dobrze się dzieje w gdańskich spółkach Skarbu Państwa. W kręgu zainteresowań posła również spółka Lotos, szczególnie, że podobnie jak Energę przejmie ją lada moment Orlen.                

Pomorski poseł lewicy Marek Rutka zamierzał na początku czerwca na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora przeprowadzić kontrolę poselską w spółce Energa na wieść m.in. o wysokich nagrodach dla członków zarządu spółki i dotacji sponsorskich dla organizacji pozarządowych.             

Jakież było zdziwienie posła kiedy dzień przed zapowiadaną kontrolą  otrzymał mailową informację, że spółka nie zamierza udzielić posłowi informacji dotyczących swojej działalności. Podobnie odmówiono politykowi możliwości przeprowadzenia kontroli, kiedy pojawił się jednak mimo wszysko w siedzibie Energi.               

Jak dowiedział się od prawników reprezentujących spółkę, kontrola poselska jej nie dotyczy ponieważ od 30 kwietnia należy do PKN Orlen, a nie do Skarbu Państwa, w dodatku część informacji i dokumentów, które były w zakresie zainteresowań posła objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa. Opinię tę potwierdziło też Biuro Analiz Sejmowych.       

Ale dzielny poseł stojący na straży praworządności nie odpuszcza. Już zapowiedział w spółce Energa dozwoloną posłowi w ,,jednostce gospodarki niepaństwowej” … interwencję, a w związku z planami przejęcia przez Orlen również gdańskiej spółki Lotos należącej do Skarbu Państwa, kontrolę poselską w tejże, dopóki jest ona jeszcze możliwa, bo jak twierdzi lada moment sprawdzenie tego co dzieje się w spółkach Skarbu Państwa stanie się po prostu niemożliwe i widzi w tym wielkie niebezpieczeństwo dla kraju:     

          
– Orlen za chwilę przejmie Lotos. Mówi się o przejęciach kolejnych spółek. Za chwilę stracimy możliwość sprawdzenia, co tak naprawdę dzieje się w spółkach, które należały do Skarbu Państwa.              

Na razie zgodnie z interpretacją Biura Analiz Sejmowych o możliwości przeprowadzenia interwencji, poseł Rutka zapowiedział powrót do Energi:            

– Moim zdaniem władze Energii nie postąpiły zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy, bo na spotkaniu, które się odbyło nie było przedstawiciela władz firmy i nie odpowiedziano na piśmie na moje pytania.             

Grupa Lotos ma być następna, zanim podzieli los gdańskiej spółki energetycznej i już posłowi nie będzie można zajrzeć do żadnych dokumentów.           

                   
  Opracowanie BC 

Na podstawie m.trojmiasto.plhttps://m.trojmiasto.pl/biznes/Marek-Rutka-zapowiada-kontrole-poselska-w-Lotosie-i-interwencje-w-Enerdze-n147562.html


Obraz mohamed_hassan z Pixabay

Dodaj komentarz