Robert Winnicki: Zamarło centrum Białegostoku. Powodem jest lockdown

Do samorządowców i podlaskich polityków lokalnych zwrócił się z apelem poseł Konfederacji Robert Winnicki.

Prosił by naciskali na premiera i członków rządu, aby odmrozili polską gospodarkę. Musi ona wrócić jak najszybciej do pełnej aktywności. Po to, aby skutecznie zmienić system ochrony zdrowia i wpompować tam pieniądze pochodzące z aktywności gospodarczej.

W pierwszych jednak słowach poseł Winnicki zwrócił się do rządzących, aby zadbali o służbę zdrowia w innych obszarach, a nie tylko na polu walki z koronawirusem.

Stwierdził wręcz, że po wiosennej fali epidemii, na jesień mamy wręcz do czynienia z zapaścią systemu ochrony zdrowia. Jak stwierdził poseł Winnicki, ludzie chorują na różne choroby i na różne umierają, bo nie ma się kto nimi w porę zająć.

– Cały wysiłek państwa powinien być skierowany na to, nie żeby pilnować barów, restauracji, siłowni, hoteli, żeby one nie mogły działać. One powinny działać, oczywiście z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, z uwzględnieniem tego wszystkiego co jest związane z bezpieczeństwem funkcjonowania w tej określonej sytuacji, ale powinny móc funkcjonować. Z tego też względu, że – po pierwsze – wysiłek państwa skoncentrowany w ten sposób jest nieefektywny. Po drugie, nie koncentruje się państwo na systemie ochrony zdrowia. Po trzecie, żeby leczyć ludzi, potrzebujemy pieniędzy, po prostu

– mówił w Białymstoku poseł Konfederacji Robert Winnicki.

Jak dodał, potrzeba naprawdę mnóstwa pieniędzy, które powinny być zarabiane w gospodarce. Poseł skrytykował decyzję ministra Glińskiego, który uruchomił program pomocowy dla szeroko rozumianej branży kultury i rozrywki.

Na razie – jak podawaliśmy na naszych łamach – wypłaty dotacji są wstrzymane do czasu weryfikacji złożonych wniosków. Poseł Winnicki uważa, że tego rodzaju pomoc jest rzeczą skandaliczną, która nie powinna mieć miejsca.

– Jeżeli rząd podejmuje działania chociażby w branży rozrywkowej zamykające jakieś obszary, to oczywiście odszkodowania czy rekompensaty są czymś naturalnym. Ale te działania powinny być proporcjonalne. To znaczy powinny zapewniać danym osobom, danym środowiskom, danym firmom możliwość przetrwania w trudnym czasie, a nie rekompensować im jakiś określony poziom życia

– powiedział poseł Winnicki.

Konfederacja jest zdania, że powinno się dopuścić do działalności branży rozrywkowej, hotelarskiej, gastronomicznej i każdej innej, a skoncentrować wszelkie działania na system ochrony zdrowia. I to z takiej działającej gospodarki powinny się brać pieniądze na system opieki zdrowotnej.

Stąd apeluje do władz Białegostoku oraz województwa podlaskiego o naciskanie na rząd, aby ten odmroził gospodarkę. Ożyłoby w stolicy Podlasia dzięki temu ścisłe centrum, a także życie akademickie i inne, które obserwowaliśmy przed zamknięciem wielu działalności.

Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska

Oprac. Es.