Referendum w sprawie odwołania burmistrza Ostródy odbędzie się 29 marca

Referendum gminne w sprawie odwołania przed upływem kadencji burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka zostanie przeprowadzone 29 marca – ogłosił komisarz wyborczy w Elblągu.

Postanowienie w sprawie wyznaczenia takiego terminu referendum zostało opublikowane we wtorek w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Jak poinformował dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu Adam Okruciński, inicjatorzy przeprowadzenia referendum w Ostródzie dostarczyli 20 stycznia wniosek poparty podpisami mieszkańców. Po zweryfikowaniu 3156 podpisów okazało się, że ich liczba jest wystarczająca – wymagane było zebranie podpisów 10 proc. uprawnionych do głosowania, czyli niespełna 2,7 tys. osób.

Referendum w Ostródzie będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby osób uczestniczących w wyborach bezpośrednich burmistrza w 2018 r. Wzięło w nich wówczas udział (II tura) około 11,3 tys. osób. Do uznania ważności referendum potrzebny jest więc udział ponad 6,7 tys. mieszkańców.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 29 marca, w godz. 7-21. Głosujący mają odpowiedzieć na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem burmistrza miasta Ostróda Zbigniewa Michalaka przed upływem kadencji?”

Inicjatorzy referendum zarzucili burmistrzowi m.in. niewłaściwą politykę personalną oraz brak wizji prowadzenia samorządu i rozwoju miasta.

Zbigniew Michalak jest pierwszą kadencję burmistrzem Ostródy. Startował w wyborach jako kandydat KWW Niepartyjni Niezależni. W II turze zdobył 52,82 proc. głosów, pokonując ówczesnego burmistrza Czesława Najmowicza z KW PiS.

Będzie to pierwsze w tej kadencji samorządu referendum gminne w woj. warmińsko-mazurskim. Inicjatywy referendalne w sprawie odwołania prezydenta miasta lub burmistrza zgłoszono już także w Olsztynie, Kętrzynie i Pieniężnie.

Źródło: tko.com.pl

Get involved!

Comments

No comments yet