Prof. Mieczysław Ryba: Koronawirus zmienia kampanię wyborczą w Polsce

– Koronawirus zmienia kampanię wyborczą w Polsce, bo zmieniły się emocje, narracje polityczne i zainteresowania wyborców – uważa profesor Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin.

– Kampanią ludzie się interesują mniej, a o wiele bardziej bezpieczeństwem zdrowotnym – zaznacza prof. Ryba. – Niektórzy nawet uważają, że przesadnie, ale to czym ludzie żyją wpływa bezpośrednio na nasze decyzje polityczne. Jeśli rząd będzie panował nad sytuacją, w takim znaczeniu, że się to nie rozleje na niewyobrażalną skalę, tylko będzie wszystko pod kontrolą, to sytuacja będzie wpływać pozytywnie na rząd. Instynktownie każde społeczeństwo stara się popierać władzę i nie zmieniać jej w momencie zagrożenia – dodaje.

Wczoraj (05.03) premier Mateusz Morawiecki rozmawiał o sytuacji epidemiologicznej z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Zgodnie z ustaleniami z tego spotkania, od przyszłego tygodnia każdy klub parlamentarny ma codziennie rano otrzymywać biuletyn informacyjny z najważniejszymi wiadomościami o sytuacji związanej z koronawirusem. Natomiast dziś (06.03) w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów zdrowia z unijnych krajów w sprawie epidemii tego patogenu.

ToNie / opr. PaW

Fot. Anna Kośmiej