Prezydent Sopotu o podwyżkach uchwalonych przez Sejm: ,,Ta propozycja to absolutny brak wyczucia lub chęć pokazania, że władzy nikt nic i tak nie zrobi”Przedstawiciele Związku Miast Polskich zabrali głos w sprawie głośnych podwyżek uchwalonych bez konsultacji z samorządowcami przez Sejm RP.               Parlamentarzyści po piątkowym mocno kontrowersyjnym wyczynie ustanowienia sobie podwyżek tłumaczą się gęsto, zwalają winę jedni na drugich i zasłaniają się niskimi wynagrodzeniami samorządowców. Ale ci ostatni nie zamierzają stać się tarczą ochronną dla polityków. Związek Miast Polskich skrytykował nowelizację ustawy dotyczącej wynagrodzeń, w tym również prezydentów i burmistrzów. Jak podkreślają Zygmunt Frankiewicz i Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich:             

– Przyjęta w piątek ustawa jest w części dotyczącej samorządów nieprzemyślana, nielogiczna, a przede wszystkim, wbrew wyrażonej w uzasadnieniu intencji poszanowania autonomii samorządów, niezgodna z Konstytucją RP i Europejską Kartą Samorządu Lokalnego. (…)     

Co ciekawe ZMP już na początku zeszłego roku przygotował i złożył na ręce rządu projekt ustawy w sprawie wynagrodzeń osób pełniących funkcje publiczne.               

 https://malbork.naszemiasto.pl/malbork-pensja-burmistrza-podniesiona-przez-sejm/ar/c15-7854895).                                   

Jak czytamy w portalu malbork.naszemiasto.pl: ,,W wydanym komunikacie ZMP podkreśla, że od ponad dwóch lat domaga się w sposób konstruktywny podjęcia problemu wynagrodzeń w sektorze publicznym”. Według Frankiewicza i Porawskiego z ZMP jest jeszcze czas i możliwość aby wycofać się z tego mocno nieprzemyślanego kroku:          

– Zamiast tego Sejm, pomijając ekspertów i partnerów społecznych, w najmniej odpowiednim momencie podjął decyzje, powołując się na interes publiczny, z których należy się wycofać, co wciąż umożliwia trwająca procedura legislacyjna i w czym może pomóc Senat RP.              

Opracowanie BC 

Na podstawie malbork.naszemiasto.pl 

https://malbork.naszemiasto.pl/malbork-pensja-burmistrza-podniesiona-przez-sejm/ar/c15-7854895

Obraz 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Miast_Polskich

Get involved!

Comments

No comments yet