Prezydenci Gdyni, Gdańska i Sopotu nie przekażą poczcie spisów wyborców

Prezydenci Gdyni, Gdańska i Sopotu zdecydowanie odmawiają wydania Poczcie Polskiej spisów wyborców.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, podobnie jak wcześniej włodarze sąsiednich miast: Aleksandra Dulkiewicz z Gdańska i Jacek Karnowski z Sopotu,  zawiadomił prokuraturę o próbie wyłudzenia wrażliwych danych mieszkańców zarządzanego przez siebie miasta – informuje portal Dziennika Bałtyckiego. Do wszystkich trzech urzędów wnioski o wydanie danych wyborców wpłynęły drogą e-mailową w środku nocy. Jak zauważył Szczurek: — Brak podpisu elektronicznego uniemożliwia stwierdzenie, czy autorem jest pracownik poczty, czy może hacker internetowy albo złodziej danych.


Prezydent Gdyni zlecił ponadto opracowanie opinii prawnej w tej sprawie a także otrzymał oficjalne stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej oraz Związku Miast Polskich. Jak czytamy w portalu, z tych trzech dokumentów wynika, że udostępnienie żądanych danych byłoby nielegalne.

Przede wszystkim dlatego, że nie weszły jeszcze w życie przepisy zmieniające Kodeks wyborczy, na podstawie których w ogóle można by było dokonać owego udostępnienia. Poza tym e-mail z żądaniem udostępnienia spisu wyborców nie zawiera upoważnienia podpisanego autora do występowania w imieniu PP S.A., ani nie jest opatrzony podpisem elektronicznym, nie wiadomo zatem od kogo pochodzi naprawdę. Nie powołuje się przy tym na żadną podstawę prawną oraz wnioskuje o dane, które przekraczają zakresem i układem spis wyborców, jaki normalnie prowadzą wszystkie gminy w Polsce.


Dodatkowo do gdyńskiego ratusza napływają masowo pisma od mieszkańców, wycofujących zgody na przetwarzanie przez urząd ich danych. — Na pewno nie udostępnimy ich nikomu z pogwałceniem przepisów — zapewnia prezydent Gdyni Witold Szczurek. Jak podsumowuje portal „prezydenci wielu miast zwracają uwagę, że ich zdaniem jest za mało czasu, aby m.in. zrekrutować i przeszkolić komisje wyborcze, w których zresztą i tak mało kto chce pracować”. Więcej można poczytać w portalu Dziennika Bałtyckiego (https://dziennikbaltycki.pl/wybory-2020-poczta-chce-spisu-wyborcow-prezydent-gdyni-takze-odmawia-przekazania-danych-poczcie-polskiej/ar/c1-14935134).

Oprac. ŁC

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Dodaj komentarz