Prezes Ordo Iuris: oddajemy mocne traktatowe gwarancje w zamian za mgliste obietnice

„Oddajemy mocne traktatowe gwarancje  równego dostępu do środków UE w zamian za mgliste i niewiążące obietnice, że nikt nie użyje przeciwko nam mechanizmu praworządności. Mechanizm tworzy w miejsce poszanowania tożsamości państw narodowych system sankcyjny w rękach większości” – napisał na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski. Prezes Instytutu Ordo Iuris skomentował „sukces” Polski w zakończonych negocjacjach w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027.

Przypomnijmy: premier Mateusz Morawiecki ogłosił „podwójny sukces” negocjacji w Brukseli. Po pierwsze możliwość pozyskania dużych funduszy dla Polski, a po drugie „ograniczenie” oddziaływania rozporządzenia warunkującego pozyskanie funduszy od przestrzegania tzw. praworządności do kwestii związanych z budżetem. Z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wskazał wady przyjętego rozwiązania. W krytycznym tonie o „zwycięskim kompromisie” wypowiedzieli się również szef frakcji EPL w Parlamencie Europejskim Manfred Weber oraz europoseł Jacka Saryusza-Wolskiego.

Opinię w tej sprawie wygłosił również mec. Jerzy Kwaśniewski szef Ordo Iuris. „Oddajemy mocne traktatowe gwarancje  równego dostępu do środków UE w zamian za mgliste i niewiążące obietnice, że nikt nie użyje przeciwko nam mechanizmu praworządności. Mechanizm tworzy w miejsce poszanowania tożsamości państw narodowych system sankcyjny w rękach większości” -napisał prezes Ordo Iuris.

„Czy ktoś jeszcze pamięta, że obok praworządności kluczową wartością UE jest zasada Unia szanuje równość Państw Członkowskich wobec Traktatów, jak również ich tożsamość narodową, nierozerwalnie związaną z ich podstawowymi strukturami politycznymi? – art 4.2 Traktatu o UE”, pytał Kwaśniewski na Twitterze.

„Czy ktoś pamięta, że Zgodnie z zasadą przyznania Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez Państwa Członkowskie w Traktatach? – art 5.2 Traktatu o UE – dodał.

źródło: https://www.pch24.pl/prezes-ordo-iuris–oddajemy-mocne-traktatowe-gwarancje-w-zamian-za-mgliste-obietnice-pch,80549,i.html#ixzz6gS2LL0AV

fot. Marek Wiśniewski/Forum

Dodaj komentarz