Poznań bez rządowej tarczy

Poznań nie dostanie ani złotówki z drugiego rozdania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Złożono wnioski o dofinansowanie 51 projektów na łączną kwotę prawie 590 mln zł. 

Wizualizacja kładki Berdychowskiej - grafika artykułu
Poznań wnioskował o środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych m.in na budowę kładki Berdychowskiej

Przy pierwszym rozdaniu, w sierpniu, Poznań otrzymał 93,5 mln zł tyle samo co inne duże miasta. Wnioskowano wówczas o dofinansowanie m.in. na modernizację wiaduktu przy ul. Gołężyckiej, modernizację i rozbudowę przedszkola 121 przy ul. Biskupińskiej oraz innych placówek oświatowych, czy też na remonty ulic. 

Przy rozstrzygnięciu ogłoszonym 8 grudnia rozdysponowanie środków przebiegało w formie konkursów, a o tym kto i ile dostanie decydowały władze centralne. Miasto Poznań złożyło wnioski dla 51 projektów na łączną sumę 589,3 mln zł. Wszystkie wnioski zostały pozytywnie ocenione przez wojewodę i przekazane do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, które organizowało konkurs. Było tylko jedno kryterium – kwota dotacji dla poszczególnych samorządów miały wynikać z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów.

Wśród projektów były m.in. budowa kładki Berdychowskiej, kontynuacja wymiany nawierzchni na ul. Warszawskiej, kilkanaście dróg rowerowych (m.in. wzdłuż ul. Dmowskiego, na ul. Koszalińskiej i Biskupińskiej, Złotowskiej, Dolna Wilda – do autostrady, czy kontynuacja przy ul. Grunwaldzkiej), budowa szkoły na Strzeszynie, przebudowa części muru oporowego nad Wartą, modernizacja budynku i stadionu klubu Warta Poznań, a także budowa specjalistycznej sali w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia. Część z tych inwestycji, bez pozyskania pieniędzy spoza środków własnych Miasta albo nie ma szans na realizację, albo zostanie odłożonych na później. 

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). Pieniądze z funduszy miał pomóc wielu gminom i powiatom w sytuacji, gdy borykają się z trudnościami finansowymi. Dostęp do rządowego programu wsparcia inwestycji miał być tarczą dla samorządów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19, a wsparcie jest bezzwrotne.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-bez-rzadowej-tarczy,156751.html

Dodaj komentarz