Płużański: Skandal wokół Auschwitz trwa

Gościem Adriana Stankowskiego w popołudniowym paśmie Telewizji Republika był historyk i publicysta Tadeusz M. Płużański.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z polskim premierem Mateuszem Morawieckim złożyła wizytę w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Wydarzenie to skomentował na antenie Telewizji Republika Tadeusz Płużański:

– Myślę ze Niemcy powinni rozważyć finansowanie obozu Auschwitz w całości, bo to oni ponoszą odpowiedzialność z to co się tam wydarzyło – stwierdził Płużański.

Zauważył także, że wciąż istnieje wiele zaniedbań związanych prawdą o Polakach zamordowanych przez Niemców:

– Skandal wokół Auschwitz twa. Eksponowana jest tylko historia Żydów, którzy byli tam mordowani. Bardzo słusznie, że tak się dzieje, bo ich zagłada jest bezsprzecznym faktem, ale było też ludobójstwo dokonane na Polakach i ta historia jest traktowana po macoszemu. – powiedział.

– Podstawowym problemem jest to ze Polska ekspozycja jest zamknięta. Od lat już powstają różne apele, żeby zrobić z tym porządek, ale pan dyr. Cywiński nie kwapi się do tego. Padają obietnice, ale na tym się kończy. – zaznaczył.

Publicysta wskazał, że poza gestami ze strony niemieckiej potrzeba czegoś więcej:

– Padło wiele pięknych słów ze strony Pani kanclerz i prezydenta Niemiec, natomiast niewiele się za nimi kryje. Zabrakło przemówienie kanclerz Angeli Merkel tego, że powinna odciąć się od kłamstw o polskich obozach koncentracyjnych, które pojawiają się w niemieckich mediach – zauważył.

– Nie zaistniał temat reparacji. Niemcy udają ze go nie ma. Stanowisko rządu niemieckiego jest jednoznaczne – polska nie uzyska żadnych pieniędzy współcześnie. – dodał.

– Symbolika jest ważna, ale nie tylko w ten sposób powinno budować się relacje z innym państwem. – stwierdził historyk.

Według Płużańskiego konsekwencja w sprawie reparacji może przynieść pożądane skutki:

– To, że to ze tak konsekwentnie o tym mówimy sprawia, że Niemcy nie mogą, wobec tego pozostać obojętni i o ile ta polityka się nie zmieni, w końcu uwzględnią nasze wnioski. – powiedział.

Źródło: Telewizja Republika

Dodaj komentarz