Nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej – PAP 30% albo L

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. W PKW zasiądzie siedmiu członków wskazanych przez Sejm, a dwóch pochodzących ze wskazania Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W skład PKW weszło siedmiu członków wskazanych przez Sejm i dwóch pochodzących ze wskazania Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z rekomendacji PiS w PKW zasiedli: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki oraz Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji Ryszarda Balickiego oraz Konrada Składowskiego. Lewica wskazała Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz15 – Macieja Miłosza. Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK wskazała sędziego Wojciecha Sycha.

Kadencja sędziów PKW wskazanych przez Sejm to cztery lata, kadencja pozostałych dwóch – dziewięć lat.

Od dnia powołania nowego składu PKW, prezydent będzie miał 110 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia nowej Komisji. Do czasu otwarcia pierwszego posiedzenia, PKW będzie działać w dotychczasowym składzie.

Ryszard Balicki jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalistą w zakresie prawa konstytucyjnego, wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2010-2011 był stałym ekspertem Komisji Nadzwyczajnej Sejmu RP do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie Konstytucji RP oraz ekspertem Podkomisji ds. opracowania „rozdziału europejskiego”.

Zbigniew Cieślak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. W latach 2006-2015 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Od grudnia 2014 r. zasiada w Państwowej Komisji Wyborczej, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego PKW.

Liwiusz Laska jest doktorem nauk prawnych. W latach 2016–2018 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. W latach 2014-2018 był prezesem Fundacji Praw Obywatelskich. Od 2018 r. jest ekspertem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Dariusz Lasocki jest radcą prawnym, był radnym Warszawy wybranym z listy PiS. W 2007 r. pracował jako urzędnik w kancelarii premiera, był doradcą wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. W latach 2010-2018 był radnym PiS w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe.

Sylwester Marciniak od 1998 r. jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego, od grudnia 2014 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Maciej Miłosz jest radcą prawnym i adwokatem, sędzią Trybunału Stanu VIII kadencji Sejmu.

Arkadiusz Pikulik jest adwokatem.

Konrad Składowski jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego; specjalizuje się w prawie wyborczym.

Wojciech Sych jest doktorem nauk prawnych. W latach 2001-2018 r. pracował w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W ramach delegacji orzekał w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu i w Sądzie Najwyższym. Postanowieniem prezydenta z października 2018 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. W kwietniu 2019 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Od lipca 2019 zasiada w PKW.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego która weszła w życie w styczniu 2018 r., zawiera obowiązujące od obecnej kadencji Sejmu nowe zasady wyłaniania składu PKW. Wcześniej w dziewięcioosobowym składzie PKW zasiadało po trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazywanych odpowienio przez: prezesa TK, I prezesa SN i prezesa NSA.

Źródło: PAP