Nadgorliwy szef klubu radnych PiS traci mandat w radzie miasta Nowa Sól


To jak się zakończyła sprawa mandatu szefa klubu radnych PiS w Nowej Soli niech będzie przestrogą dla wszystkich samorządowców, jak i polityków. Najczęściej zdarza się tak, że w pędzie do zaszczytów i władzy gubią właściwy sens pracy dla społeczeństwa. Czy tym razem było inaczej? Z powodu nazbyt czynnego udziału w życiu lokalnej społeczności, znany społecznik gminy Zabór, Andrzej Wieczorek stracił miejsce w radzie miasta Nowa Sól.                            

Jak donosi portal nowasol.naszemiasto.pl nowosolskiego radnego zgubiło posiadanie nieruchomości wypoczynkowej w gminie Zabór, a właściwie brak umiaru w udzielaniu się na rzecz tejże gminy. To tam właśnie samorządowiec już podczas trwania mandatu wpisał się do spisu wyborców aby wesprzeć w wyborach sołeckich swojego kandydata na sołtysa. To okazało się niezgodnie z kodeksem wyborczym, który wyklucza przynależność do dwóch spisów wyborczych równocześnie, więc utracił w Nowej Soli prawo wybieralności.                

Nie dziwi więc fakt, że rada miasta Nowa Sól nie miała innego wyjścia jak tylko wygasić mandat przewodniczącego klubu radnych PiS. Andrzej Wieczorek zaskarżył decyzję nieprzychylnych mu radnych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Walka o mandat, która była długa i pełna politycznych animozji zakończyła się wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Niestety na nieszczęście dla nadgorliwego radnego i ku przestrodze dla innych, sąd utrzymał w mocy uchwałę radnych o wygaszeniu mandatu.             

Co na to sam zainteresowany? Podtrzymuje, że ma inne zdanie niż sąd, który przypisał go do niewłaściwej gminy, ponieważ jak twierdzi centrum jego życia jest w rodzinnej Nowej Soli, gdzie jest zameldowany, prowadzi działalność gospodarczą i płaci podatki, a przepisanie się do innego rejestru wyborców było tylko zwykłą ludzką nieświadomą konsekwencji pomyłką. Ma też pomysł jak samorządowcy posiadający nieruchomości w kilku gminach mogą uniknąć w przyszłości podobnych niefortunnych przypadków:               

,,Myślę, że kodeks wyborczy jest przestarzały. Trzeba go dostosować do obecnych realiów życia”.        

Teraz Andrzejowi Wieczorkowi pozostała już tylko rada … sołecka albo powrót do wielkiej polityki. Jak czytamy w portalsamorzadowy.pl działacz PiS brał już udział w kampaniach wyborczych regionalnych parlamentarzystów np. minister Elżbiety Rafalskiej, a jego kandydaturę brano pod uwagę na stanowisko wicestarosty nowosolskiego. Stanął też, co prawda bez sukcesu, w szranki o fotel prezydenta Nowej Soli z Wadimem Tyszkiewiczem (obecnym senatorem RP). Próbował też swoich sił w ostatnich wyborach parlamentarnych, kandydował na posła RP.                   

Opracowanie BC 

Źródło:      https://nowasol.naszemiasto.pl/radny-pis-niedawny-kandydat-na-prezydenta-nowej-soli/ar/c11-7926101

https://gorzow.tvp.pl/41109708/nowosolski-radny-prawa-i-sprawiedliwosci-andrzej-wieczorek-moze-stracic-mandat-wyborczy

https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/andrzej-wieczorek,265.html

Obraz Robin Higgins z Pixabay

https://youtu.be/orFvL7QzArk

4 komentarze do wpisu „Nadgorliwy szef klubu radnych PiS traci mandat w radzie miasta Nowa Sól”

Dodaj komentarz