Mieszkańcy gminy Żagań chcą odwołać Radę Gminy, która nie liczy się z ich potrzebami

Rada gminy Żagań nie poparła inicjatywy lokalnych  mieszkańców w sprawie budowy żłobka na terenie edukacyjnym w Bożnowie. To już drugi raz samorządowcy wyrazili kategoryczne „nie” w tej sprawie. Radni uważają, że w związku z niżem demograficznym i możliwością korzystania mieszkańców gminy z placówki w Żaganiu inwestowanie w żłobek byłoby niecelowe i ze szkodą dla budżetu gminy, która ma inne ważniejsze potrzeby. Nie interesuje ich to, że dostęp mieszkańców do miejskiej placówki jest utrudniony, a żłobek to dla wielu miejscowości gminy sprawa pilna, potrzebny od zaraz.  
Nie pomogło nawet znalezienie przez wójta gminy Żagań przychylnego inicjatywie mieszkańców, środków zewnętrznych na tę inwestycję oszacowaną na 2,2 mln zł. Gmina uzyskała milion złotych dotacji w ramach rządowego programu Maluch Plus, oraz ma możliwość pozyskania miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego co wystarczyłoby aż na dwa lata działalności placówki. Ważne jest też to, że budżet gminy nie jest zadłużony.  
Mieszkańcy wypowiedzieli wojnę radzie gminy, która lekceważy  potrzeby swoich mieszkańców. Zamierzają doprowadzić do referendum w sprawie odwołania rady, bo nie jest faktycznym przedstawicielem społeczności gminy. Trwa zbiórka podpisów pod wnioskiem referendalnym. Jeśli zbiorą przynajmniej 600 głosów poparcia, to referendum może się odbyć już za trzy miesiące.


Więcej na TVP3 GORZÓW WLKP.https://gorzow.tvp.pl/46638920/zlobka-nie-bedzie-mieszkancy-chca-odwolania-rady-gminy

Na podstawie gorzow.tvp.pl
Fot. Mohylek, Wikipedia

Dodaj komentarz