Lecha Wałęsy, Bolek czy ktoś inny będzie patronem bieszczadzkiej szkoły w Ustrzykach Dolnych

Patronem Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych od ponad siedmiu lat jest Lech Wałęsa. 14 lutego 2020 r. może się to jednak zmienić.

– Jest złożony wniosek o pozbawienie Lecha Wałęsy patronatu szkoły i taki też punkt został wpisany w programie sesji Rady Powiatu na piątek 14 lutego – potwierdza Zygmunt Krasowski, kierownik wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych, przewodniczący komisji oświaty w Radzie Powiatu Bieszczadzkiego. 

Osoby z ustrzyckich kręgów samorządowych i politycznych uważają, że za tym pomysłem stoi Klub Radnych dla Rozwoju Bieszczad. Swój zamiar może przeprowadzić, bo w 15-osobowej radzie powiatu, ma większość, czyli 8 „szabel”, zatem przegłosuje odwołanie Lecha Wałęsy jako patrona szkoły.

Ten zamiar zdenerwował samego patrona, czego dał już wyraz na Facebooku. Były prezydent Lech Wałęsa vel Bolek, zamieścił wpis nawiązujący do jego dawnej współpracy z braćmi Kaczyńskimi.

„Nie chcą Lecha Wałęsy jako patrona szkoły. Znaleźli ważną podstawę prawną. Radnych w Ustrzykach Dolnych pod przysięgą informuję: Wyrzuciłem braci Kaczyńskich z pracy w kancelarii prezydenta.

Okazuje się, że ta wymieniona przez Lecha Wałęsę „ważna podstawa prawna” to przepis, na który powołano się w uzasadnieniu uchwały: „Nie było możliwości nadania imienia zespołowi szkół i nie istniały formalne procedury nadawania imion zespołom szkół publicznych w istniejącym stanie prawnym”

– uważa Krasowski.

– Pamiętam jak nadawano imię tej szkole w 2012 roku, byłem wtedy wicestarostą bieszczadzkim. Wówczas nikt nie zgłaszał sprzeciwu, a uchwała przeszła, przy kilku głosach wstrzymujących się. Głosowanie nad odwołaniem ma się odbyć na sesji w piątek 14 bm – dodaje.

Informacja o zamiarze pozbawienia Lecha Wałęsy patronatu szkoły jeszcze nie dotarła do wszystkich mieszkańców Ustrzyk Dolnych. Pytani o komentarz są raczej powściągliwi, ale nie jednomyślni.

Jednym jest to właściwie wszystko jedno. Inni przypominają, że na patrona nie powinno się wybierać osób żyjących. Jeszcze inni, że Lech Wałęsa czyli Bolek zupełnie się na patrona szkoły nie nadaje, bo ze względu na swoją burzliwą przeszłość nie jest dobrym przykładem dla młodzieży.

Są też tacy, którzy uważają że został prezydentem za kolaborację z komunistami i ich służbami, ale mają też pretensje, że już jako prezydent Polski zdradził naród i nie przeprowadził oczekiwanych reform społecznych i gospodarczych.

Tekst źródłowy: Nowiny24,TVN24,

Get involved!

Comments

No comments yet