„Kierunek Targowica. Polska 2005-2015”. Nowa książka prof. Wojciecha Roszkowskiego

– Słowo „Targowica” w tytule mojej książki ma na celu pokazanie kierunku zmian, które miały miejsce w niedawnym czasie. Dzisiaj się o tym niekiedy zapomina – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, autor książki „Kierunek Targowica. Polska 2005 – 2015”.

Prof. Wojciech Roszkowski podkreślił, że „świadomie zaczął swoją książkę od 2005, a nie 2007 roku”. – 2005 rok jest bardzo ważną cezurą. W wyborach prezydenckich wygrał wtedy Lech Kaczyński, a w wyborach parlamentarnych PiS z niewielką przewagą nad PO. To była zasadnicza zmiana sceny politycznej – przypomniał historyk. Autor książki zauważył, że miała być wtedy realizowana idea IV RP, której otwarciem miał być koalicyjny rząd PO i PiS. – To miał być nowy początek, polegający na odsunięciu układu postkomunistycznego od władzy. Kierownictwa tych obu partii wydawały się być wtedy bardzo bliskie – zaznaczył gość PR24.

To historia żądnych władzy polityków, służalczych wobec zagranicy, a nieczułych wobec własnego narodu, historia brudnych interesów, szemranych transakcji, niejasnych procedur i podstępnych obłudników. Jest to czas, kiedy oszukuje się społeczeństwo na gigantyczną skalę, a mediom niezależnym knebluje usta i zamyka drogi dystrybucji. Jest to wreszcie czas, kiedy państwo po katastrofie smoleńskiej absolutnie nie zdaje egzaminu

– pisze o książce wydawnictwo Biały Kruk.

Z prof. Wojciechem Roszkowskim rozmawia Michał Rachoń w audycji Temat dnia / Gość PR24

Źródło: polskieradio24.pl

Dodaj komentarz