Jak zatrzymać podatki Szczecinian?

Przed nami gorący okres rocznych rozliczeń podatkowych, czas więc zacząć walkę o obywateli, a raczej o udział w przychodach z ich podatków. Nie jest tajemnicą, że im więcej osób rozlicza się z fiskusem w miejscu, z którym są związane, tym większe wpływy do budżetu gminy, a to, że rozliczą się właśnie tam gdzie spędzają większą część swojego życia nie jest wcale takie oczywiste.              

Jak czytamy w portalu gs24.pl miasto Szczecin ma problem z coraz bardziej nasilonym odpływem mieszkańców do ościennych gmin. W ostatniej dekadzie ubyło w mieście prawie 4,5 tysiąca mieszkańców, a wielu z nich dalej jest związanych mocno ze Szczecinem zawodowo, niestety podatki płacą w miejscu zamieszkania, albo jak w przypadku osób przyjezdnych mieszkają, pracują czy uczą się w Szczecinie, a rozliczają się w miejscu zameldowania. Co ciekawe w tym samym czasie sąsiadujące z miastem gminy odnotowały w tym względzie niespotykany dotąd boom, zameldowało się w nich bowiem aż blisko 17,5 tysiąca nowych mieszkańców.          

W kilku dużych polskich miastach antidotum na ucieczkę mieszkańców jest tzw. Karta Mieszkańca, dzięki której jej posiadacze mogą m.in. parkować, korzystać z wybranych usług oraz atrakcyjnej oferty kulturalnej czy sportowej miasta na preferencyjnych warunkach. Jej zadaniem jest też budowanie lokalnej tożsamości i więzi. Podobne rozwiązanie chciałby wprowadzić w Szczecinie jeden z radnych klubu KO, Łukasz Kadłubowski. Według niego pakiet przywilejów i ulg dotyczący usług, komunikacji miejskiej, parkowania oraz oferty edukacyjnej, kulturalnej i sportowej okraszony konkursami i loteriami nie tylko pomoże powstrzymać ucieczkę mieszkańców i będzie zachętą do osiedlania się, ale przełoży się również na zwiększenie wpływów z podatku PIT do budżetu miasta nawet o 4-5 mln zł.          

Radnym z komisji inicjatyw społecznych też pomysł się spodobał i to do tego stopnia, że postanowili powołać zespół, który opracuje szczegóły przedstawionej przez Łukasza Kadłubowskiego propozycji.          

Opracowanie BC 
Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz