W obecnych czasach kiedy wymiana handlowa jest mocno ograniczona, bardzo liczy się wewnętrzny popyt… oraz wewnętrzna podaż.
To właśnie kupowanie POLSKICH PRODUKTÓW znacząco przyczynia się do wzbogacenia produktu krajowego brutto, wewnętrznej wymiany – i przeciwdziała dekapitalizacji rynku.
Dlatego instytucje rządowe, samorządy gospodarcze, samorządy lokalne walczą o polskiego klienta dla polskiego producenta.
Problem jest znacznie szerszy. Przez lata przemysł w Polsce był likwidowany. Wielu produktów już nie wytwarzają polscy producenci – nawet gdy produkt nadal nosi polską nazwę. Pół biedy jeżeli jest jeszcze produkowany w Polsce (choć i tak agresywna optymalizacja podatkowa wytransferuje lwią część zysku poza polski obszar płatniczy) i da pracę ludziom. Sprawy już nie załatwia proste odczytanie pierwszych trzech cyfr kodu kreskowego: 590 na produkcie.
Również dużym problemem są sieci handlowe – również – w dużej mierze niepłacące podatków w Polsce. I tu apelujemy; jeżeli danego produktu nie produkuje się w Polsce – to przynajmniej kupcie go od polskiego sprzedawcy.
Jest kilka sposobów na rozpoznanie pochodzenia produktów kupowanych w sklepach.
Pierwszy, to polecany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, prosty sposób na dostrzeżenie czy produkt posiada naklejkę w biało – czerwonej konwencji: PRODUKT POLSKI
Został przygotowany krótki spot:
Jest też bardzo ciekawe rozwiązanie w postaci aplikacji na telefon komórkowy. Program nazywa się: Pola. Zabierz ją na zakupy.
Jak przedstawia to stowarzyszenie które stworzyło ten program:
Masz dość masówki globalnych koncernów? Szukasz lokalnych firm tworzących unikalne produkty? Pola pomoże Ci odnaleźć polskie wyroby. Zabierając Polę na zakupy odnajdujesz produkty “z duszą” i wspierasz polską gospodarkę.
Zeskanuj kod kreskowy z dowolnego produktu i dowiedz się więcej o firmie, która go wyprodukowała. Pola powie Ci, czy dany producent opiera się na polskim kapitale, ma u nas swoją produkcję, tworzy wykwalifikowane miejsca pracy, jest częścią zagranicznego koncernu.
Jeśli znajdziesz firmę, której nie ma w naszej bazie, koniecznie zgłoś ją do nas. Pomożesz nam w ten sposób uzupełniać unikalną bazę polskich producentów.
Jakich informacji dostarcza Pola?
Zobaczmy na konkretnym przykładzie:
Aplikacja jest darmowa, dostępna w sklepach aplikacji dla telefonów komórkowych.
I tu bardzo ważna uwaga:
Niedawno pisaliśmy o kilku zasadach – i co ważniejsze – o przepisach chroniących polskich producentów.
Już kilka sieci dostało kary za fałszowanie informacji o kraju pochodzenia towaru. Jeżeli tylko zobaczycie, że opis pochodzenia towaru jest niezgodny z krajem pochodzenia – natychmiast informujcie odpowiednie organy.
PasLet
- Źródło: https://www.gov.pl/web/produktpolski, Klub Jagielloński, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa