Gmina Sztutowo przeciwko wojewodzie w sprawie wójta

Czy sąd będzie musiał rozstrzygnąć to czy rację ma wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który jak donosi portal radiogdansk.pl, podjął decyzję o wygaszeniu mandatu wójta Sztutowa? Chodzi o interpretację zapisu ustawy o samorządzie gminnym dotyczącego niedozwolonego łączenia funkcji wójta z prowadzeniem działalności gospodarczej.             

Jak czytamy w portalu nowydworgdanski.naszemiasto.pl do wojewody pomorskiego wpłynęło doniesienie o możliwości naruszenia przez wójta Sztutowa Roberta Zielińskiego, ustawowego zakazu z powodu posiadania przez niego pełnomocnictwa związanego z prowadzeniem biznesu.           

Według wyjaśnień samego wójta owo pełnomocnictwo udzielone przez prowadzącą sezonowo wynajem pokoi turystom, matkę włodarza Sztutowa, nie wiąże się z żadnymi korzyściami finansowymi, i dotyczy jedynie dokonywania w jej imieniu wpisów w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.             

Rada gminy po rozpatrzeniu sprawy nie dopatrzyła się znamion nieprawidłowości i nie stwierdziła naruszenia prawa, a tym samym podstaw do uchylenia wójtowi mandatu. Wojewoda jednak mimo decyzji rady i ogromnego społecznego poparcia jakiego udzielili samorządowcowi mieszkańcy, a nawet turyści doceniający zmiany jakie przechodzi gmina za jego kadencji, najwyraźniej inaczej zinterpretował zapisy o pełnomocnictwie, ponieważ ma inne zdanie na ten temat.             

Jak czytamy w portalu radiogdansk.pl wielu mieszkańców Sztutowa uważa decyzję wojewody za wielki cios dla gminy i nie kryje na jej stronie internetowej emocji związanych z wygaszeniem mandatu cieszącego się wielkim poparciem lokalnej społeczności wójta. W sukurs mieszkańcom przyszli radni gminy, którzy nie zamierzają bezczynnie czekać. Mają prawo w ciągu 30 dni w ramach odwołania od decyzji wojewody skierować sprawę do rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.           

Jeśli batalia o wójta się nie powiedzie, gminę czekają przedterminowe wybory, a do tego czasu będzie nią zarządzać komisarz rządowy wyznaczony przez premiera Morawieckiego.      

Opracowanie BC 

Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz