Gdańska Straż Miejska potrzebna z powrotem w mieście od zaraz

Miasto Gdańsk czyni starania u wojewody o przywrócenie do normalnej służby strażników miejskich oddelegowanych do dyspozycji policji i walki z COVID-19. Wnioskuje także o zwrot poniesionych kosztów w wysokości ok. 1,5 mln zł.

Podczas długiego weekendu samochody parkowały w Gdańsku dosłownie wszędzie: na chodnikach, w zieleńcach, we wjazdach na posesje oraz poruszały się swobodnie w Strefie Ograniczonej Dostępności. Jednak nie było komu dopilnować w mieście porządku, ponieważ Straż Miejska pełni obecnie służbę pomocniczą w policji w związku z walką z COVID-19 – informuje portal m.trojmiasto.pl.

– Ubolewamy nad tym – mówi portalowi Marta Drzewiecka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku – ale nie mamy na to wpływu i musimy się podporządkować decyzji wojewody oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji. (…)

Portal przytacza także wypowiedź Maxymiliana Kieturakisa, przewodniczącego zarządu dzielnicy Śródmieście, który ubolewa, iż:

„niestety kierowcy nie stosują się do (…) zasad i nie dość, że wjeżdżają za zakazy, to jeszcze parkują poza miejscami wyznaczonymi, blokując chodniki i niszcząc zieleń”.

Przewodniczący Kieturakis zwraca uwagę, że bez pełniących regularne patrole strażników miejskich nie da się rozwiązać tego problemu i wyraża nadzieję, że wojewoda podejmie wkrótce „stosowną decyzję” w tej sprawie.

Poza tym miasto Gdańsk, podobnie jak inne polskie miasta, ponosi niebagatelne koszty udziału SM w walce z pandemią COVID-19. Gdański magistrat zwrócił się już pisemnie do wojewody Dariusza Drelicha o zwrot tych kosztów. Jak zauważa Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska nadzorujący prace Straży Miejskiej:

– Wojewoda i minister Mariusz Kamiński wydają się w tej kwestii nieprzejednani. […]

Portal umieszcza na końcu artykułu sondę dla czytelników z zapytaniem, czy Straż Miejska powinna wrócić do zadań związanych z niewłaściwym parkowaniem. 75% respondentów wybrało odpowiedź pt.: „tak, najgorsze już za nami, strażncy potrzebni są do innych działań”.

Oprac. ŁC

Na podstawie: