Zieleniec przy wrocławskim urzędzie miejskim jest już podlewany deszczówką

Przy Urzędzie Miejskim uruchomiono urządzenie przechwytujące wodę deszczową. Instalacja będzie wykorzystywała deszczówkę do podlewania zieleńca na dziedzińcu miejskiego budynku przy ul. Świdnickiej 53 i Bogusławskiego 8.

Demonstrator przy wrocławskim urzędzie powstał, by m.in. pokazać mieszkańcom, jak funkcjonuje takie urządzenie oraz jak, w prosty sposób, można „łapać” i wykorzystywać deszczówkę.

Już jest! Demonstrator na dziedzińcu Urzędu Miejskiego między ul. Bogusławskiego, a Świdnicką! Dziś deszczowo, więc…

Publiée par Zielony Wrocław sur Vendredi 25 septembre 2020

Woda deszczowa odprowadzana z dachu za pomocą rur spustowych do kanalizacji jest częściowo przechwytywana i gromadzona w  trzech zbiornikach, każdy po 360 litrów pojemności. Następnie woda, z pomocą pompy elektrycznej, zostaje przekazana bezpośrednio na zieloną strefę korzeni roślin, dzięki linii kroplującej, która zużywa mniej wody niż tradycyjne zraszacze

– mówi Jacek Drabiński, z-ca dyrektora Wydziału Wody i Energii UM we Wrocławiu.

Co ważne, zbiorniki wykonane są z materiału, który chroni wodę przed światłem, a co za tym idzie, tworzeniem się w niej glonów

– dodaje.

Zgromadzona w ciągu całego roku woda wystarczy do podlewania skweru przy urzędzie przez 110 dni. Przy czym już 15-minutowy deszcz pozwoli „złapać” ok. 1100 litrów deszczówki, co umożliwi jednorazowe podlanie całego terenu o powierzchni 200 mkw.

Koszt instalacji to ok. 12 tys. złotych.

Złap deszcz 2020

Od dwóch lat miasto zachęca mieszkańców, by „łapali” deszczówkę i wykorzystywali ją na własne potrzeby, realizując program „Złap deszcz”. Od początku cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku Wrocław przeznaczył na ten program 700 tys. złotych. Około 200 osób skorzysta z dotacji do 5 tys. złotych na specjalną instalację.

Oprac. Es.

Get involved!

Comments

No comments yet