Wojenne wraki na dnie Bałtyku grożą katastrofą ekologiczną!

Kto zapłaci za jego oczyszczenie?

Na dnie Bałtyku spoczywają bardzo niebezpieczne pozostałości po II wojnie światowej, które pod wpływem postępującego przez dziesięciolecia zjawiska korozji oraz naturalnych ruchów wody mogą w każdej chwili o sobie dać znać i to w bardzo nieprzyjemny sposób. Poparzenia rybaków i plażowiczów iperytem siarkowym, który może wywołać utratę wzroku, a nawet śmierć zdarzały się już po wojnie wielokrotnie.   

           
Bojowe środki trujące, amunicja, paliwa i produkty ropopochodne aż z kilkuset wraków, zatopionych podczas działań wojennych statków, stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu Bałtyku, co może się odbić, jeśli nie zareagujemy natychmiast, niekorzystnie na interesach Polski.           

Jak czytamy w informacji Najwyższej Izby Kontroli z maja 2020 roku sprawa jest szczególnie alarmująca w przypadku dwóch wraków. Degradacja środowiska naturalnego postępuje już od wielu lat w okolicach zatopienia jednostki Stuttgart, gdzie plama olejowa wyciekającego paliwa systematyczne się powiększa i zajmuje już ok. 415 tys. m2 powierzchni, a zalegający tam mazut spowodował miejscowy całkowity zanik życia.              
Podobnie lada moment będzie wyglądać sytuacja w przypadku wraku niemieckiego tankowca Franken, bowiem według badań przeprowadzonych przez Instytut Morski w Gdańsku, może w nim zalegać porażająca ilość 6 tys. ton paliw i produktów ropopochodnych.             

Czasu więc na odkładanie sprawy na później już nie ma, a unieszkodliwienie i utylizacja tak ogromnej ilości zalegających na dnie Bałtyku wojennych pamiątek będą bardzo, bardzo kosztowne. Rozwiązanie palącej kwestii finansowania przedsięwzięcia znalazł jednak poseł Kacper Płażyński i poczynił nawet w tej sprawie pewne kroki, o czym donosi na Twitterze.     

   
Kacper Płażyński@KacperPlazynski·15 paź

„Zalegające na dnie Bałtyku wraki i broń stanowią poważne zagrożenie dla życia w naszym Morzu. Zwróciłem się do ministra @MarekSurmacz o przedstawienie możliwości pociągnięcia Niemiec do pokrycia kosztów oczyszczenia naszego m. terytorialnego na podstawie obowiązujących przepisów”.

Cały list pomorskiego parlamentarzysty do ministra Surmacza z apelem o pilną debatę w tej sprawie oraz pytaniem o możliwości prawne wyegzekwowania od strony niemieckiej, która wywołała wojnę, pokrycia kosztów oczyszczenia dna pasa polskiego morza terytorialnego, na stronie:                
https://mobile.twitter.com/KacperPlazynski/status/1316657083945758721

Opracowanie BC 

Źródło:     

Get involved!

Comments

No comments yet