Najlepsze plaże są w … Polsce

25 polskich kąpielisk i 7 marin wyróżnionych Błękitną Flagą na sezon 2020, w tym aż 21 z zachodniopomorskiego. 

Zaczął się sezon urlopowy, granice otwarte, a lud po koronawirusowych przeżyciach stęskniony relaksu i słońca  myśli o cudownych piaszczystych plażach i krystalicznie czystej wodzie. Okazuje się, że nie trzeba ich szukać daleko.              

Międzynarodowe jury w Kopenhadze spośród 4,5 tysiąca starających się o tytuł najlepszych plaż i przystani w sezonie 2020 uhonorowało polskie kąpieliska i mariny za spełnienie niezwykle wymagających kryteriów dotyczących jakości wody, bezpieczeństwa, przyjaznej infrastruktury, zarządzania środowiskowego oraz działalności edukacyjnej i informacyjnej.     

Wyróżnienie Błękitnej Flagi przypadło w regionie m.in. plażom w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Dziwnowie i Pobierowie, kąpielisku w Zieleniewie nad jeziorem Miedwie oraz marinom w Wapnicy i Kołobrzegu. W dodatku Świnoujście jest jedynym kurortem w Polsce gdzie Błękitna Flaga będzie powiewała aż w trzech miejscach: w kąpielisku Świnoujście Centrum-Uznam ( po raz 15.), kąpielisku Warszów ( po raz 1.) i w marinie Basen Północny ( po raz 12.).            

Aby uzyskać to zaszczytne międzynarodowe wyróżnienie, trzeba przejść bardzo rygorystyczne kontrole podczas, których oceniają nie tylko jakość wody, ale również utrzymanie porządku i czystości, bezpieczeństwo, dostępność i komunikację, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi oraz edukację ekologiczną nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również wśród dorosłych.       

A może by tak w tym roku nad polskie morze?               

Oprac. BC

Get involved!

Comments

No comments yet