Jelenia Góra dołącza do Błękitnej Rewolucji

Czy możliwe jest posiadanie starego pieca, opalanie domu węglem i oddychanie czystym powietrzem?

Okazuje się, że tak! Polscy inżynierowie stworzyli z polskiego węgla kamiennego bezdymne paliwo. Mowa o inżynierach z firmy Polchar Sp. z o.o., którzy wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, stworzyli Błękitny Węgiel – niskoemisyjne paliwo, które sprawia, że w powietrzu jest znacznie mniej rakotwórczych substancji.

Cały sekret tkwi w sposobie jego spalania: odbywa się to bezdymnie, bez iskier, z delikatnym błękitnym płomieniem. Wyróżniają go przy tym dodatkowe atuty – wysoka wartość opałowa, łatwy zapłon i dłuższy czas spalania.

Czy zatem Błękitny Węgiel może okazać się słusznym rozwiązaniem na palący problem SMOGU? Mimo wielu przeprowadzonych dotychczas działań, ciągle nie obserwujemy znaczącej poprawy jakości powietrza w Polsce.

Termomodernizacja budynków oraz wymiana instalacji grzewczych na nowe i ekologiczne są jak najbardziej słusznymi zabiegami, jednak też niezwykle czasochłonnymi. Wszyscy potrzebujemy jednak zmiany już dzisiaj. Stąd właśnie narodził się pomysł, by emisję szkodliwych substancji, powodujących powstawanie SMOGU, ograniczyć, poprzez produkcję nowego paliwa.

Jeśli z jakichś powodów nie mamy możliwości wymiany starego pieca na nowy, wystarczy że dotychczasowy opał wymienimy na ekologiczny i bezdymny. Przeprowadzone dotychczas w pięciu miastach Polski testy potwierdziły, że spalanie Błękitnego Węgla w domowym palenisku to aż 10-krotnie niższa niż w przypadku zwykłego węgla emisja pyłów odpowiedzialnych za tzw. SMOG.

Jednocześnie do atmosfery trafia też aż 20 razy mniej rakotwórczego benzo(a)pirenu. Mieszkańcy Nowego Sącza i Świeradowa-Zdroju od 2018 roku korzystają z tego rozwiązania i bardzo go sobie chwalą. Bezdymne paliwo jest bardziej wydajne, a przede wszystkim – w ogóle nie dymi.

W Nowym Sączu do powietrza trafiło aż 1280 kg mniej pyłu, a w Świeradowie-Zdroju – 1140 kg w ostatnim sezonie grzewczym. To ważny element w strategii walki ze smogiem w obu tych miastach i jak widać – skuteczny.

Urząd Miasta zachęca do wypróbowania paliwa bezdymnego mieszkańców Jeleniej Góry.

Można go kupić na składzie opału Alniko przy ul. Powstanców Slaskich 4.

Rozwiązanie w postaci paliwa bezdymnego zostało dostrzeżone przez polskich producentów ekogroszków. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Polchar przygotował rozwiązanie w przystępnej cenie zachowujące proekologiczne cechy.

Firma stworzyła dodatek antysmogowy (niskoemisyjny) – Błękitny Plus – dodawany do popularnych ekogroszków. Dzięki temu emisja szkodliwych pyłów i benzo(a)pirenu jest zmniejszona nawet o kilkadziesiąt procent, przyczyniając się tym samym do poprawy jakości powietrza.

Z badań przeprowadzonych m. in. przez Uniwersytet Technologiczny w Ostrawie wynika, że ekogroszek z dodatkiem Błękitny Plus to aż o 30% mniejsza emisja rakotwórczych substancji (pyłów PM10, PM2,5, B(a)P, WWA). To duża redukcja, która w znaczny sposób poprawi jakość powietrza.

Oprac. Es.

https://youtu.be/orFvL7QzArk

3 komentarze do wpisu „Jelenia Góra dołącza do Błękitnej Rewolucji”

Dodaj komentarz