Dezinformacja – raport NASK – jak rozpoznać „ruską onucę” i nie tylko

Co to jest NASK?

NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, to podległa Ministerstwu Cyfryzacji instytucja badawcza, która pełni funkcję operatora rejestru domen z rozszerzeniem .pl, w tym domen funkcjonalnych (.com.pl, .biz.pl, .net.pl, .org.pl, .sklep.pl, .auto.pl, itd.) i wielu regionalnych (.waw.pl, .warszawa.pl, .katowice.pl, .malopolska.pl, itd.)

Zjawisko dezinformacji to obecnie jedno z większych wyzwań w przestrzeni cyfrowej, adresowanych nie tylko na poziomie pojedynczych państw, ale także organizacji i instytucji międzynarodowych.

Z uwagi na swoją wieloaspektowość, zagrożenia związane z dezinformacją dotyczą zarówno państwa i jego struktur, społeczeństwa oraz sposobu jego funkcjonowania i relacji społecznych, a także wpływają na politykę i biznes. Raport Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej. Państwo. Społeczeństwo. Polityka. Biznes. podejmuje tematykę wyzwań związanych z dezinformacją we wszystkich tych aspektach. Naszym celem było przedstawienie krajobrazu zagadnień dotyczących dezinformacji i płynących z niej wyzwań w interdyscyplinarny sposób.

Przy opracowywaniu publikacji, zaprosiliśmy do współpracy instytucje i organy państwowe – Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw zagranicznych, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – a także przedstawicieli biznesu, i ośrodków analitycznych oraz akademickich (Ośrodek Studiów Wschodnich, Akademia Sztuki Wojennej). W publikacji nie zabrakło także artykułów ekspertów PIB NASK – CERT Polska, Dyżurnet, CyberPolicy oraz Działu Edukacji Cyfrowej.

plik do pobrania: https://cyberpolicy.nask.pl/wp-content/uploads/2019/09/Raport_CP_Dezinformacja_ONLINE_s.pdf

Komentarz: Bardzo dobry, profesjonalny materiał dla fachowców i nie tylko. Dość przystępnie opisuje strategie „ruskich onuc”, czy stronnictwa niemieckiego działających w Polsce. Dobra szczepionka na wrogą intoksykację. [Red.]

Dodaj komentarz