Czy zmiana zarządu województwa lubuskiego zmieni sytuację w regionie?

Nie jest tajemnicą, że samorządy pewnych regionów Polski czują się traktowane przez władze po macoszemu. Buntownicze Pomorze, czy miłością do PiS również nie pałające Pomorze Zachodnie, które są bastionami opozycji, mają wielką trudność w przebiciu się do łakomych kąsków rozdawanych tak hojnie przez rząd ze wspólnej publicznej kasy.           

Ale i Lubuskie, w którym rządzi koalicja PO-PSL-SLD, ma małe szanse na przychylne spojrzenie rozpieszczającej tylko bezgranicznie jej posłusznych, PiS-owskiej władzy. Wystarczy przyjrzeć się sprawie odtwarzania i budowania siatki połączeń kolejowych, której rząd nadał niezwykle ważną rangę w ramach roztaczanej na wzór czasów PRL-u propagandy świetnej sytuacji w kraju, panującym dobrobycie oraz gwarantujących obywatelom świetlaną przyszłość zamierzeniach, rozdmuchanej walki z wykluczeniem komunikacyjnym czy propagowania idei czyste powietrze.   

Jak czytamy w portalu gazetalubuska.pl na 27 zgłoszonych przez urząd marszałkowski i Polregio wniosków dotyczących modernizacji i budowy przystanków kolejowych w regionie, ministerstwo infrastruktury rozpatrzyło pozytywnie tylko … 4 z nich! Co przy wynikach innych bardziej sprzyjających władzy regionów rzeczywiście wydaje się mocno zastanawiające. Dla przykładu w województwie lubelskim uwzględniono aż 16 projektów z 17 złożonych, w małopolskim 18 z 23, a w podlaskim 32 z 47. Nie ma więc co się dziwić, że województwo lubuskie plasuje się pod względem innowacyjności na szarym końcu i nie czerpie jak inne regiony pełnymi garściami z unijnych środków na programy regionalne.                      

W takiej sytuacji zasadna wydaje się debata lokalnych polityków dotycząca przyszłości regionu i zmian w zarządzie województwa, które pozwoliłyby sprostać stawianym nowym wyzwaniom. Marszałek z PSL, a nie z PO, to może nie być wcale zły pomysł, byłoby łatwiej forsować regionalne projekty, a i mocno napięta sytuacja w regionie by się uspokoiła, choć co do tego drugiego, patrząc na to jak lubuskie środowisko polityczne jest skłócone, nie można mieć pewności.     

     
Więcej na stronie:      https://gazetalubuska.pl/spotkanie-na-szczycie-lubuskich-politykow-czy-dojdzie-do-zmiany-marszalka/ar/c1-15436333

Opracowanie BC 
Źródło:     

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz