Czy jest ratunek dla szczecińskiego Pogotowia Ratunkowego?

Spór wokół budowy nowej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie narasta już od wielu miesięcy. Chodzi o sfinansowanie nowej siedziby WSPR przy ul. Twardowskiego, której budowa miała się rozpocząć już pod koniec 2018 roku.        

Zabytkowy budynek starej bazy przy ul. Wojska Polskiego nie spełnia już dawno potrzeb tak dużego miasta, do tego dochodzą problemy logistyczne związane z jego lokalizacją. Dodatkowo sprawa jest pilna ponieważ w miejscu obecnej siedziby ma powstać gmach Urzędu Marszałkowskiego i stacja będzie musiała zostać przeniesiona tymczasowo w inne miejsce, co wygeneruje niemałe koszty na wynajęcie odpowiedniego lokalu i przygotowanie potrzebnej infrastruktury.         


Przyczyną kłopotów planowanej inwestycji jest brak dotacji rządowej, która była kluczowa przy projektowaniu jej budżetu. Urząd Marszałkowski planował przeznaczyć na inwestycję 9 mln zł i oczekiwał wsparcia z budżetu państwa w wysokości ok. 2O mln zł, reszta potrzebnych środków miała pochodzić z kredytu. W związku z przedłużeniem się rozpoczęcia budowy uległ znacznej  zmianie kosztorys inwestycji. Główna siedziba Pogotowia Ratunkowego ma już kosztować 51 mln zł, a nie jak zakładano 39 mln zł.      

Urzędnicy już dwa razy składali wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków publicznych. Za pierwszym razem wniosek przegrał z projektami dotyczącymi modernizacji lokalnych dróg. Drugi po przepychankach pomiędzy marszałkiem a wojewodą w sprawie dokumentacji wniosku, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej również rozpatrzyło odmownie nie wykluczając jednak możliwości przyznania środków w następnych latach.       

Znalezienie innych źródeł finansowania inwestycji nie będzie proste. Rozwiązanie patowej sytuacji znalazła radna sejmiku z PiS, Małgorzata Jacyna-Witt:      

„Pan marszałek akurat na to nie może znaleźć pieniędzy i cały czas wisi gdzieś u klamki rządu, zamiast rozpocząć tę inwestycję; pokazać, że potrafi tę inwestycję prowadzić. Wtedy zapewne otrzymałby dodatkowe finansowanie. Tym bardziej, że my mocno nalegamy na pana marszałka, żeby wystąpił do prezydenta Szczecina o dofinansowanie, bo ta stacja Pogotowia Ratunkowego będzie służyła wyłącznie mieszkańcom naszego miasta”.      

Na podstawie radioszczecin.pl,  szczecin.tvp.plhttps://radioszczecin.pl/1,402232,jacyna-witt-o-marszalku-wisi-gdzies-u-klamki-rza

https://szczecin.tvp.pl/45310659/spor-o-nowa-siedzibe-wojewodzkiej-stacji-pogotowia-ratunkowego-w-szczecinie

Oprac. BC

Obraz Pettycon z Pixabay

Dodaj komentarz