Czy Jacek Piechota był współpracownikiem SB? Sąd Apelacyjny w Szczecinie uznał jego oświadczenie lustracyjne za zgodne z prawdą

Lustracyjny proces Jacka Piechoty, polityka lewicy po ponad pięciu latach rozpraw, dobiegł końca. Sąd Apelacyjny w Szczecinie uznał prawomocnie złożone przez niego oświadczenie lustracyjne, w którym podaje, że nie był współpracownikiem SB, za zgodne z prawdą. Z uwagi na brak twardych dowodów w sprawie, podtrzymał wcześniejsze  orzeczenie Sądu Okręgowego, pomimo że przyczyną ponownego skierowania sprawy do Sądu Okręgowego był  zebrany materiał dowodowy wskazujący, że współpraca z SB została podjęta. Oskarżycielom z IPN przysługuje jeszcze prawo złożenia kasacji od tego wyroku. Z dokumentów IPN wynika, że Jacek Piechota został zarejestrowany przez SB jako tajny współpracownik w maju 1984 roku, pod pseudonimem TW Robert. Do jego zadań należało szpiegowanie szczecińskiego środowiska harcerskiego. Niestety, zawartość teczki polityka została zniszczona w listopadzie 1989 roku. Jacek Piechota do współdziałania z SB nie przyznaje się. Działacz harcerski, poseł z czasów PZPR, minister gospodarki w rządzie Marka Belki pojawił się na listach PRL-owskich agentów sporządzonych przez ministrów spraw wewnętrznych Macierewicza i Milczanowskiego, w rządach Jana Olszewskiego oraz Hanny Suchockiej.
Więcej na stronie:

Na podstawie 24kurier.pl