Czy autorzy patriotycznego murala w Gdańsku przekroczyli dopuszczalne granice?

W Gdańsku doszło do zdarzenia, które zainspirowało portal radiogdansk.pl do zadania pytania: ,,Gdzie jest granica wyrażania patriotyzmu?”. Czy przekroczyli ją nieznani na razie sprawcy patriotycznego murala, który pojawił się nagle w przestrzeni publicznej miasta?               

          
Mural przedstawiający herb Gdańska i biało-czerwoną flagę z napisem ,,CZEŚĆ I CHWAŁA OBROŃCOM POCZTY” byłby sam w sobie godny wielkiej pochwały szczególnie w mało patriotycznym Gdańsku, gdyby nie pewien drobny fakt, że powstał na … gmachu zabytkowego Domu Dobroczynności z XVII wieku mieszczącego się w pobliżu gmachu Poczty Polskiej.             

Zarządca budynku ma złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i jak mówi policja sprawca nie pozostanie bezkarny. Odpowie z artykułu 108 ustawy o ochronie zabytków, za których niszczenie grozi od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia. Dom Dobroczynności mieszczący się na Starym Mieście w Gdańsku powstał z inicjatywy władz miasta w 1699 roku jako przytułek dla bezdomnych, żebraków i sierot. Dzisiaj jest siedzibą centrum kulturalnego (Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa).  

Jak donosi portal wpolityce.pl prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz skomentowała incydent na Twitterze:          
,,Patriotyzm tak, wandalizm nie! Dom Dobroczynności i Sierot zabytek z 1699 roku, jeden z niewielu na Starym Mieście w @gdansk ocalały z pożogi wojennej, dziś w nocy został zniszczony. Serce krwawi… Sprawa została zgłoszona @PolskaPolicja„.

I choć swobodne ozdabianie przez obywateli zabytków rzeczywiście nie powinno mieć miejsca, to przy okazji zdarzenia, dostało się prezydent Dulkiewicz od wszystko widzących, a co najważniejsze rozumiejących internautów, których najwyraźniej, biorąc pod uwagę choćby sprawę niedawnego składowiska pojemników na odpadki na Placu Obrońców Poczty Polskiej, zaskoczyło tym razem ,,tak zdecydowane oburzenie” głowy miasta.     

Opracowanie BC 
Na podstawie radiogdansk.pl,  wpolityce.plhttps://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/115211-gdzie-jest-granica-wyrazania-patriotyzmu-na-zabytkowym-domu-dobroczynnosci-pojawil-sie-mural
https://wpolityce.pl/polityka/516341-patriotyczny-mural-na-zabytku-dulkiewicz-wscieklawandalizm


Obraz 13smok z PixabayDodaj komentarz