Ciąg dalszy zamieszania w przemyskiej Radzie Miasta

Po zmianie układu sił członkowie nowego prezydium Rady Miasta zwołali konferencje prasową i stanęli w obronie zwolnionej ze stanowiska kierownika Biura Rady Miasta Iwony Skrzypek.

To decyzja prezydenta Przemyśla, który nie chciał jej komentować ale wcześniej przekonywał, że otrzymała propozycję zmiany zajmowanego dotychczas stanowiska, ze względu na utratę zaufania pracodawcy. Posady inspektora w Wydziale Komunikacji, Transportu i Dróg Urzędu Miejskiego w Przemyślu Iwona Skrzypek (która przebywa na zwolnieniu lekarskim) nie przyjęła.

Członkowie prezydium Rady Miasta mówią, że decyzja o zwolnieniu kierownik biura została przez nich odebrana jako pośredni atak na nową nieformalną większościową koalicję w przemyskiej radzie. Zdaniem Macieja Kamińskiego powinna ona zostać podjęta po konsultacji z prawnym zwierzchnikiem Biura, czyli przewodniczącym Rady Miasta. A tak się nie stało.

Maciej Kamiński, przewodniczący Rady Miasta – To już atak na Wysoką Radę. Dalecy jesteśmy od tego, aby podważać kompetencje prezydenta jako pracodawcy, ale nie wyrażamy zgody na sekowanie Rady i pracowników, którzy ją obsługują.

Janusz Zapotocki, wiceprzewodniczący Rady Miasta – Kierownik Iwona Skrzypek w tym roku była oceniana i przez tamtą ekipę rządzącą w cudzysłowie i dostała ocenę bardzo dobrą.

Robert Bal, wiceprzewodniczący Rady Miasta – Nie powinno być tak, że za decyzje, które podejmie Wysoka Rada mają konsekwencje ponieść urzędnicy, którzy w jakiś tam sposób przez osoby niektóre, tak jak pana prezydenta, są może i kojarzone z naszymi osobami. Ponoszą odpowiedzialność w ten sposób, że zostają zdegradowani, tudzież ewentualnie usuwani z miejsca pracy.

Nowy przewodniczący Rady Miasta zapowiada, że tak tego nie zostawi. Co może oznaczać okres szorstkich relacji, a może i konfrontacji pomiędzy prezydium Rady a prezydentem Przemyśla

Maciej Kamiński, przewodniczący Rady Miasta – Ustawodawca wyposażył samorządy w niezbędne instrumenty prawne, które służą do kontroli organu wykonawczego gminy i my nie zawahamy się ich skutecznie użyć dla zachowania obowiązującego porządku prawnego.

Prezydent Wojciech Bakun dziś sprawy nie chciał w żaden sposób komentować. Iwona Skrzypek przebywa na zwolnieniu lekarskim.

• Źródło: TVP3 Rzeszów – Aktualności