Cała g…o prawda całą dobę. Przekaz wciąż bez zmian

Zazwyczaj tego nie robimy, ale czasami jest tak, że trzeba koniecznie. Bo stacja TVN kolejny raz podała nieprawdziwe informacje na temat Białegostoku, choć pewnie za ten materiał ani żądania sprostowania, ani przeprosin ze strony prezydenta Białegostoku nie będzie. Bo z materiału TVN wynika, że winnym braku lotniska w Białymstoku jest rząd PiS.

Cała prawda, całą dobę? Może i tak, ale w przypadku wczorajszego materiału pokazywanego w programie „Polska i świat” emitowanego na antenie stacji TVN24 pojawiły się nie tyle manipulacje, co zwykłe kłamstwa. Dziennikarz Jacek Tacik, który przygotowywał informację odnośnie poprawek do budżetu zgłaszanych przez polityków opozycji w Białymstoku zaczął od tego, że w Białymstoku nie ma lotniska. I to by było tyle prawdy, bo reszta już się nie zgadzała.

Żeby stąd latać, trzeba zainwestować. Białystok ma ambitne plany, ale jak się okazuje, nie ma pieniędzy, które mogłyby pochodzić z budżetu państwa

– takimi słowami zaczynał się materiał w programie „Polska i świat” na antenie TVN.

Pokazane w tym czasie było lotnisko Krywlany, które jest uziemione od 2018 roku. Jednak nie z powodu braku pieniędzy, ale z tego powodu, że inwestycja od początku była źle zaplanowana i w zasadzie bez sensu. Bo z tego lotniska, jak pisaliśmy już wielokrotnie, a mówili o tym także specjaliści, żaden rejsowy samolot nie ma szans odlecieć, ani wylądować. Chyba, że w przyszłości awaryjnie.

Prezydent Białegostoku bowiem uparł się na budowę pasa lotniczego, który jest za krótki, aby mógł służyć samolotom większym niż przewożące docelowo do 50 osób. A takich regularnych połączeń, czyli obsługiwanych samolotami do 50 osób, nie ma żadna linia na świecie. Na dodatek, pasa nie ma jak rozbudować – o czym także wielokrotnie była mowa.

Warto też przypomnieć, że lotnisko Krywlany wciąż jest nieczynne, nie z powodu pieniędzy z budżetu państwa, tylko z powodu istnienia przeszkód lotniczych w postaci Lasu Solnickiego. Ostatnio Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku nie zostawiło suchej nitki na decyzji prezydenta Tadeusza Truskolaskiego w sprawie wycinki Lasu Solnickiego i sprawa wróciła do punktu wyjścia.

Bo urzędnicy nie byli w stanie ani policzyć drzew, ani oznakować tych, które muszą być wycięte, ani określić dokładniej obszaru, z którego poszczególne drzewa miałyby zostać wycięte do zera. Rząd, ani budżet państwa, nie ma z tym nic wspólnego. Bo to leży wyłącznie w kompetencjach prezydenta Białegostoku.

Zezwolono w tej decyzji na usunięcie przeszkód lotniczych, tylko nie wiadomo konkretnie jakich, a prawo tego wymaga, by określić, gdzie i jakie drzewo trzeba usunąć, a nie, że na danym terenie trzeba wyciąć np. kilkanaście tysięcy sztuk

– wyjaśniał profesor Dariusz Kijowski, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku już po uchyleniu przez SKO decyzji prezydenta Białegostoku o wycince drzew w Lesie Solnickim.

Inna sprawa, że na budowę paska startowego, bo to wciąż nie pas, skoro jest za krótki, pieniądze Białystok otrzymał w znacznej mierze z urzędu marszałkowskiego. Dzięki temu możliwa była budowa tej inwestycji, tyle że prawie cztery razy drożej niż w Suwałkach, gdzie powstał pas o identycznej długości i służy przedsiębiorcom.

Choć też można powiedzieć, że szału nie ma. Korzysta z niego mało kto, ale Suwałki przynajmniej z racji bliskości z Litwą, liczą na to, że lotnisko lokalne w przyszłości będzie spełniać swoje zadanie.

W Białymstoku jest o tyle inaczej, że tuż za naszą wschodnią granicą jest Grodno, które ma lotnisko z prawdziwego zdarzenia i to właśnie tamta infrastruktura ma większe szanse na rozwój niż ta prowizorka, która istnieje w Białymstoku.

Zresztą za szybko prowizorka się nie rozwinie, ponieważ jak tylko zostanie wydana decyzja o wycince drzew, czyli usunięciu istniejących obecnie przeszkód lotniczych, prezydent Truskolaski wraz z urzędnikami dowie się, że nie ma dla tej inwestycji ważnego raportu oddziaływania na środowisko. Bo go nie ma.

A trudno sobie wyobrazić, że wycięcie iluś tysięcy drzew pozostanie bez wpływu na środowisko naturalne, skoro w Lesie Solnickim prowadzona jest gospodarka leśna przez Nadleśnictwo Dojlidy, jak też żyją różnego rodzaju gatunki roślin i zwierząt.

O czym jeszcze nie powiedział reporter stacji TVN? O tym, że pieniądze na lotnisko były i to duże. Miliony złotych były w budżecie województwa podlaskiego, za które to miliony ówczesny marszałek województwa podlaskiego z Platformy Obywatelskiej nie potrafił przez prawie dwie kadencje wybudować lotniska regionalnego.

Na dodatek ten były marszałek nazywa się Jarosław Dworzański i był nawet doradcą prezydenta Białegostoku po tym, gdy mieszkańcy w wyborach powiedzieli mu, żeby dał sobie już spokój z tym marszałkowaniem. A to pierwszy i główny winowajca braku lotniska w województwie podlaskim, który miał pieniądze, miał raport środowiskowy i miał wszelkie narzędzia, włącznie z rządem wówczas Platformy Obywatelskiej, aby takie lotnisko wybudować.

Tego nie zrobił, a jakby tego było mało, obecnie mieszkańcy regionu muszą wypłacać ze swoich podatków odszkodowania podmiotom gospodarczym, które były zaangażowane w przygotowanie inwestycji lotniczej, która nie powstała.

I na pewno nie z powodu winy obecnego rządu PiS, tylko nieudolności poprzedniego marszałka Dworzańskiego, a teraz jeszcze i prezydenta Białegostoku, który nie potrafił należycie przygotować inwestycji lotniczej na Krywlanach.

Reporter TVN nie zadał sobie trudu, aby zweryfikować tego rodzaju informacje, które można zweryfikować w kilka minut, ale najwyraźniej tak przedstawiony problem, że w naszym regionie nie ma lotniska z winy rządu PiS, pasowało mu do narracji uskutecznianej przez stację od wielu lat.

I było przy okazji doskonałym podprowadzeniem pod wypowiedź posła Platformy Obywatelskiej, który mówił o tym, jak to rząd źle dzieli pieniądze.

I tak oto wygląda prawda czasu, która się ma nijak do „prawdy” ekranu TVN, ale za to o której dowiedzieli się mieszkańcy pozostałych części Polski. A, że w przypadku tej prawdy ekranu jest to g…o prawda, to pewnie tylko drobny szczegół.

Skoro przekaz musi być taki, że lotniska nie ma z winy rządu PiS, to taki przekaz idzie w świat. Tyle, że nie świadczy to o rządzie PiS, a świadczy o stacji i jej dziennikarzach, że wypuszczają kłamliwe i zmanipulowane treści.

Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska

Oprac. Es.

Źródło: ddb24.pl

Foto: zrzut ekranu z TVN24.pl

Dodaj komentarz