Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą. Mimo pandemii koronawirusa, modernizacja parkomatów przebiegła bez opóźnień. Bez problemów udało się wdrożyć oprogramowanie obsługujące porty zbliżeniowe. Modernizacja 74 bytomskich parkomatów kosztowała budżet miasta około 60 tys. zł.

We wszystkich naszych parkomatach można  już opłacić  postój  zbliżeniowo kartą płatniczą oraz telefonem wyposażonym w tzw. system NFC, czyli komunikację bliskiego zasięgu. Co ważne, obserwujemy wśród kierowców wyraźny wzrost zainteresowania bezgotówkowymi formami płatności – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.   Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez MZDiM, aż 30 proc. wszystkich płatności w parkomatach realizowanych jest bezgotówkowo, z czego 17 proc. to płatności za pomocą karty, a 13 proc. za pośrednictwem urządzeń mobilnych (przez aplikacje SKYCASH, moBILET, CitiPark APP). Pozostali użytkownicy Strefy Płatnego Parkowania nadal decydują się płacić za postój w parkomatach gotówką.
Wprowadzenie płatności kartą za postój w strefie było jedną z zapowiedzi MZDiM, którą udało się zrealizować w zaplanowanym czasie. Jestem przekonany, że wkrótce kierowcy w Bytomiu całkowicie zapomną jak to jest szukać drobnych do parkomatu – mówi Paweł Wittich.

Warto podkreślić, że w związku z pandemią, ekrany dotykowe w bytomskich parkomatach są regularnie dezynfekowane w ciągu dnia. Przypomnijmy, że Strefa Płatnego Parkowania w Bytomiu obejmuje obszar centrum miasta. Opłaty za postój samochodów w strefie obowiązują w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 9.00 do 17.00.

Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 1,5 zł, za drugą godzinę – 1,8 zł, za trzecią godzinę – 2,1 zł, zaś za czwartą i każdą kolejną godzinę postoju 1,5 zł. Parking przed Urzędem Miejskim w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 płatny jest w poniedziałki od 8.00 do 17.30, a w pozostałe dni robocze od 8.00 do 15.00.

Klienci Urzędu Miejskiego mogą korzystać z bezpłatnego postoju na parkingu pod magistratem przez pierwszą godzinę parkowania. W tym celu muszą pobrać w parkomatach tzw. bilet zerowy.

  • źródło: www.bytom.pl Autor: AK, Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek

Dodaj komentarz