Budżet Obywatelski tylko w sieci?

Gorzów aby choć trochę powrócić do normalności myśli już o przyszłorocznym budżecie obywatelskim.

Zostały właśnie ogłoszone zwycięskie projekty zgłoszone w jego ramach przez mieszkańców. Nieuniknione cięcia wydatków miasta przewidziane są na razie tylko w dużych wielomilionowych inwestycjach, więc budżet obywatelski nie jest zagrożony.           

Władze miasta przeznaczyły na ten cel dla każdej z dziesięciu dzielnic w sumie po 441 tys. zł oraz 630 tys. zł na projekty ogólnomiejskie i 1,282 mln zł na inwestycje zgłoszone w kategorii oświatowej. Jak zapewniła Anna Bonus-Mackiewicz dyrektor biura konsultacji społecznych i rewitalizacji, które koordynuje przygotowania do budżetu obywatelskiego w Gorzowie:           

„Ani tegoroczne, ani przyszłoroczne inwestycje nie są zagrożone. Z tych, które zostały zaplanowane na ten rok, nie rezygnujemy. Na przyszły rok ma być do wydania 6,3 mln zł i na tę chwilę nie chcemy dokonywać w tej kwocie żadnych cięć”.              

Niestety powrót do pełnej normalności ze względu na zakazy i restrykcje, które wprowadził rząd nie będzie możliwy. Nie odbędą się więc zaplanowane jak zwykle za kilka tygodni spotkania urzędników z mieszkańcami każdej z dzielnic dotyczące proponowanych przez nich pomysłów do realizacji. Za to są dwa inne warianty komunikacji z lokalną społecznością, pierwszy zakłada, że jeśli fala zachorowań szybko opadnie konsultacje społeczne  zostaną po prostu przełożone. Drugi natomiast przewiduje tylko kontakty zdalne i sieciowanie pomysłów.                 

Głosowanie nad pomysłami zaplanowane na wrzesień też stoi pod znakiem zapytania, szczególnie jedna z jego dotychczasowych opcji, wrzucanie karty z głosem do urny. Być może będzie trzeba wprowadzić tylko wersję elektroniczną, która docelowo i tak miała całkowicie zastąpić tę tradycyjną.

Gorzowianie w tym roku zgłosili aż 180 projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021, w tym 155 w kategorii rejonowej, a urzędnicy zakończyli już wszystkie procedury opiniowania wniosków mieszkańców. Pozytywną ocenę uzyskało 130 zadań. Wybrane pomysły zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Co ciekawe projekty stworzenia portu lotniczego w Baczynie oraz zielonego labiryntu w parku 750-lecia w kategorii ogólnomiejskiej nie uzyskały przychylnej opinii urzędników.   

                         
     Na podstawie gazetalubuska.pl,  zachod.pl
https://gazetalubuska.pl/budzet-obywatelski-w-gorzowie-wlkp-epidemia-korobawirusa-wymusila-zmiany-w-glosowaniu/ar/c9-14906990

Oprac. BC

Fot. Dawid9999/Wikipedia

Dodaj komentarz